Budete veľmi prekvapení, keď zistíte, čo je trauma naozaj

Súhlasíte s tvrdením, že denne zažívame pomerne veľa stresu?

Ja osobne áno.

Každý deň sa ocitnem minimálne v 4 stresových situáciách, a nie je to inak ani s mojimi klientmi, či známymi. Neustále od nich počúvam: „Nestíham!“ „Musím to rýchlo dorobiť“ „Dnes to nedám“ a iné vyjadrenia tej istej situácie – sme v strese.

Možno sa ale teraz pýtate otázku: „Prečo sa bavíme o strese, keď sme sa mali dozvedieť, čo je trauma?“

 

Takže, čo je trauma naozaj?

ľudia ktorí plačúOdpustite mi kúsok teórie, ale chcem vám to vysvetliť, aby som vám mohol pomôcť.

Trauma ako taká je udalosť, zvyčajne veľmi veľmi veľmi nepríjemná. Hovoríme tu o smrti, a iných závažných udalostiach. 

Čo sa však deje ďalej?

Ak jedinec nie je schopný spracovať túto udalosť, prichádza na rad Posttraumatická stresová porucha (PTSP). 

 

Odhliadnúc od ďalších vysvetlení, už v názve sa hovorí o tom, že jedinec – človek je vystavený neprirodzenej miere stresu (v podobe traumatickej udalosti), ktorú nevie dobre spracovať. A to je v poriadku.

Dnes vás však chcem upozorniť aj na tzv. Malé traumy. Je pravdepodobné, že aj vy prežívate niekoľko malých traum, tak prosím venujte pozornosť nasledujúcemu odstavcu:

 

Nie je trauma ako trauma – čo je „malá trauma“?

Keď som v úvode písal o tom, že veľa ľudí sa dnes v tejto rýchlej dobe cíti pod tlakom, v strese, tak je dosť možné, že mnoho z nich trpí malou traumou a ani o tom nevedia.

Priznávam, toto slovo trochu „zľudovelo“.

Kým pred tým sme si pod traumou predstavili nepríjemné situácie najhrubšieho zrna (smrť, znásilnenie, o ďalších ani nechcem hovoriť), pod pojmom malá trauma rozumieme stresové situácie, naše malé frustrácie, a ďalšie naoko neškodné (takmer bežné) každodenné nepríjemné skúsenosti. 

Tieto malé traumy málo, ale pravidelne a na pozadí (v podvedomí) postupne narúšajú naše sebavedomie, poškodzujú našu sebaúctu a sebahodnotu.

Podľa odborníkov majú malé traumy takmer rovnaký, ak nie väčší negatívny dopad na človeka, ako posttraumatické poruchy veľkého rozmeru.

 

Prečo je malá trauma horšia ako veľká?

Na chvíľku si prosím predstavte dve situácie:

  1. Váš známy zažije traumatickú udalosť – autonehoda, vážne sa zranilo niekoľko ľudí, bolo to naozaj hrozné…. V každom prípade všetci vedia čo sa stalo. Tento známy, na odporúčanie rodiny, pretože mu chcú pomôcť, vyhľadá odborníka, terapeuta, prípadne aj NLP kouča. Je si vedomý, čo sa stalo a chce so situáciou pracovať. Po niekoľkých mesiacoch si na udalosť spomenie, ale už len občas, aby si pripomenul, že má opatrnejšie šoférovať.
  2. Váš kolega/kolegyňa je veľmi šikovný človek, no ako sa občas stáva, šéf ho nemá veľmi v láske. Pomaly sa roztáča kolotoč ponižovania, skrytého bossingu, stresu, frustrácie… Jednoducho podkopávanie sebadôvery a sebavedomia. Ak sa k tomu pridá ešte malý hlások vo vnútri, ktorý hovorí „zaslúžil si si to, musíš pracovať viac a tvrdšie /proste to trp aj tak o pol roka budeš povýšený…“, tak sa kolega sám a postupne dostáva do stavu posttraumatickej stresovej poruchy.

A čo je najhoršie?

V druhom prípade to rodina a známi nevidia tak ľahko. Nemôžu mu pomôcť a postupom času si nevie pomôcť ani on sám…

 

Čo však s takými ľuďmi?

Ako im pomôcť, ak ste to vy, alebo niekto z vášho okolia?

 

Ako pomôcť ľuďom, ktorí zažili malú alebo veľkú traumu vo svojom živote?

Našťastie sa téma traumy prestala v posledných rokoch toľko „tabuizovať“ a začína sa o nej hovoriť čoraz viac.

Preto jedna z metód môže byť otvorený rozhovor.

Tieto dve zásady by ste však mali vedieť:

  1. S traumatizovaným človekom nepohnete, pokiaľ nechce on sám.
  2. Nepúšťajte sa do niečoho neovereného, ak v tom nemáte prax. Nezabúdajte, že títo ľudia sú veľmi labilní a prežili zlé, nepríjemné skúsenosti.

Ak ste sa však v tomto dnešnom článku našli, alebo ste v príklaoch spoznali niekoho z vášho okolia, odporúčam ako prvý krok nasledovné:

 

Pozrite si tieto videá svetového liečiteľa Shantam Nisarga, ktorý sa špecializuje práve na odstránenie bolestí a traumy v živote človeka pomocou špeciálnych cvičení, masáží a meditácií. 

 

Video č.1. : Biodynamické dýchanie a odstránenie traumy

 

Video č.2. : Masáž na obnovenie energie a odstránenie bolestí v tele

 

Shantam Nisarga svoj život zasvätil liečeniu a pomoci ľuďom.

Videá však častokrát neodhalia všetko, nepovedia nám, čo sme chceli vedieť.

Som presvedčený, že počas pozerania videí a čítania týchto riadkov sa vám vynárajú vaše „malé traumy“ , ktoré by ste spolu s Nisargom chceli vyriešiť….

Tak mám pre vás dobrú správu 🙂

Už budúci mesiac bude na Slovensku, konkrétne v Galante. Kliknite SEM a prečítajte si viac o jeho workshope 

Už teraz sa na vás všetkých teším 🙂

Štítky: