Čo robili v dvadsiatke najbohatší ľudia dneška?

Máte niečo po dvadsiatke a stále neviete, čo so životom? Nudíte sa v nezáživnej kancelárii, študujete na vysokej nezaujímavý odbor alebo sa len tak bezcieľne motáte a zabíjate čas?

Možno snívate o vlastnom úspešnom biznise, nezávislosti a finančnej slobode, úspechu a skvelej kariére, ale…

Hovoríte si, že Vy predsa na to nemáte, pochybujete o sebe, o svojom šťastí. Alebo ste aj niečo vlastné rozbehli, ale ide to prekliato pomaly? Ste presvedčení, že by ste už predsa mali byť ďalej, mať viac… A stále nič.

Inšpirujte sa úspešnými ľuďmi súčasnosti, ktorí tiež nezbohatli zo dňa na deň. No napriek tomu, že sa nenarodili do zlatej kolísky, sú dnes tam, kde sú. Na vrchole. Ako sa im to podarilo?

Celkom jednoducho… Keď mali niečo po dvadsiatke, tridsiatke (alebo aj viac) nestresovali sa tým, že robia len obyčajného predavača či roznášača novín, ale tvrdo dreli na tom, aby sa posunuli. Nie hneď, ale pomaly, deň za dňom. Až došli až sem…

 

Jezz Bezos, zakladateľ Amazon.com

Tento šikovný chlapík, bez pochýb vzor mnohých začínajúcich podnikateľov si v mladosti prešiel kadečím. Okrem iného  brigádoval aj v sieti McDonalds, kde to, podľa vlastných slov, nikdy nedotiahol ani do pokladne. Zrejme preto, že sa skôr sústredil na štúdium. Jeff má totiž technické vzdelanie a ako 22-ročný pracoval ako informatik. Spoločnosť Amazon založil až omnoho neskôr, v tridsiatke. A až po 19 rokoch tvrdej práce ho magazín Forbes zaradil medzi úspešných miliardárov. No treba uznať, že čakanie sa v jeho prípade oplatilo.

 

Richard Branson, zakladateľ mnohých, skutočne mnohých spoločností

Príbeh tohto sympaťáka je častokrát dávaný ako vzor pre podnikanie. Akoby aj nie, vypracoval sa doslova z ničoho a dnes má na konte viac než dvesto založených podnikov. V mladosti bol šikanovaný spolužiakmi, aj kvôli dyslexii, ktorú mu diagnostikovali,  Richard to však nevzdal a zrejme aj preto pracoval už na strednej škole. Začalo to vydávaním školského časopisu a v dvadsiatke založil známu spoločnosť Virgin, ktorá predávala hudobné nosiče. Potom nasledovala vlastná nahrávacia spoločnosť. Firmy Virgin Cars, Virgin Wines, Virgin Books či Virgin Atlantic Airways prišli až po jeho tridsiatych narodeninách.

branson

 

Arianna Huffington, zakladateľka Huffingtonpost.com

Zakladateľka slávneho online denníka je pôvodom z Grécka. Arianna vyštudovala anglickú prestížnu univerzitu v Cambridge a v 25-tich rokoch pracovala ako reportérka, písala knihy a cestovala po svete. Nie zlé na takú mladú ženu, čo poviete? Arianne to však nestačilo, a tak, keď v sebe po tridsiatke objavila skrytý podnikateľský potenciál, presťahovala sa do New Yorku, kde neskôr založila spomínaný úspešný web. V tej dobe už mala za sebou aj prvú vydanú knihu, no tiež rozvod.

 

J.K. Rowling, spisovateľka

Kto by nepoznal čarodejníka Harryho Pottera? Jeho autorke, dnes jednej z najbohatších žien na svete, skrsol v hlave nápad na čarodejnícku ságu pre malých aj veľkých už v 25 rokoch, no prvú knihu vydala až o sedem rokov neskôr. Medzitým sa ale stihla vydať, zmeniť zamestnanie, porodiť dcéru aj sa rozviesť. Na prvý výtlačok rukopisu si dokonca požičiavala od svojej kamarátky, v tom čase bola totiž nezamestnanou slobodnou mamičkou. Ale pôžička sa zjavne vyplatila. Síce nasledovalo niekoľko odmietnutí zo strany vydavateľov, J.K. Rowling sa však nevzdala a dnes si môže spokojne mädliť ruky. A vydavateľstvo, ktoré ju neodmietlo taktiež .

 

Ralph Lauren, návrhár

Módna ikona, ktorú poznajú snáď všetci, kedysi začínala na pozícii obyčajného predavača. To mal Ralph sladkých 24. Do tej doby študoval aj slúžil v armáde. Tento Žid narodený imigrantom z Bieloruska potom, krátko pred svojimi tridsiatimi narodeninami, vypustil do sveta prvú vlastnú kolekciu. A čo sa dialo ďalej, asi netreba vysvetľovať.

 

Jan Koum, zakladateľ aplikácie Whatsapp

Nie príliš známe meno sa ukrýva za celosvetovo najpoužívanejšou komunikačnou aplikáciou súčasnosti. Jan Koum pritom v šestnástich rokoch emigroval spolu s matkou z rodnej Ukrajiny do USA. Jeho začiatky v novej krajine neboli jednoduché, privyrábal si aj upratovaním a neskôr sa začal venovať programovaniu. Ako 25-ročný pracoval v Ernst & Young ako tester. O niekoľko rokov neskôr, v 33 rokoch, však vymyslel spomínanú aplikáciu a následne svoj brilantný nápad predal Facebooku za 19 miliárd amerických dolárov.

 

Marissa Mayer, riaditeľka Yahoo

Riaditeľka Yahoo bola vo svojich 24 rokoch zamestnankyňou Google. V tej dobe to bola drobná začínajúca firma s niekoľkými zamestnancami. Marissa tu vydržala vyše trinásť rokov, kým sa neodhodlala na zmenu a neprešla do vedenia konkurencie, do Yahoo. A svoje rozhodnutie neoľutovala.

 

Čo Vy na to, prestanete sa konečne vyhovárať a začnete makať? Nič nie je nemožné, neexistuje ani príliš skoro či už neskoro. Vždy je čas na zmenu.

Tak zmeňte, čo zmeniť chcete. Hneď teraz.