3 životné lekcie od autora legendárneho Pána prsteňov a Hobita, J. R. R. Tolkiena

Pôvodne zamýšľaný ako jednodielny, ale publikovaný v troch častiach medzi rokmi 1954 a 1955, Pán prsteňov (alebo v skratke LOTR) je mnohými považovaný za jeden z najväčších románov, aký bol kedy napísaný.

Život autora a učenca J.R.R. Tolkiena je však pravdepodobne rovnako zaujímavý, pretože bol posadnutý od mladého veku jazykom a nakoniec vyvinul a vymýšľal niekoľko svojich vlastných jazykov, slúžil v prvej svetovej vojne a v druhej svetovej vojne a bol súčasťou legendárnej spisovateľskej skupiny Inklings, ku ktorej patril ďalší známy autor C.S. Lewis.

„Neveriaci je ten, kto sa lúči, keď sa cesta zatemňuje.“  J. R. R. Tolkien

Tu sú 3 lekcie od legendárneho autora Pána prsteňov, J. R. R. Tolkiena:

1. Nasledujte celoživotné vášne, nie krátkodobé ciele

V roku 1914, 22-ročný John Ronald Reuel Tolkien, prečítal frázu v starom anglickom rukopise, ktorá ho inšpirovala k tomu, aby nakoniec vytvoril jeden z najobľúbenejších fantasy románov na svete.

To slovo bolo „Stredozem“ a z neho vznikla krátka báseň, v ktorej písal o „hobitoch“ a o svete, ktorý je veľmi odlišný od toho nášho.

Ale Tolkienova cesta nebola krátka. V skutočnosti len samotná časová os je ohromujúca:

1917: Tolkien píše prvý krátky príbeh založený na jeho novom svete s názvom „Pád Gondolínu“.

1930: Tolkien začína rozprávať svojim deťom rozprávky o hobitoch.

1937: Je publikovaný Hobit, prvá Tolkienova kniha odohrávajúca sa v Stredozemi.

1949: Po tom, ako Tolkienov vydavateľ požiada o pokračovanie Hobita, začne pracovať na Pánovi prsteňov. O dvanásť rokov neskôr ho dokončí.

1954-55: Všetky tri časti Pána prsteňov sú vydané.

Ako je to s trpezlivosťou? Od chvíle, keď Tolkien prečítal starý anglický rukopis a bol inšpirovaný, až po moment, keď bol vydaný Pán prsteňov, ubehli takmer neuveriteľné štyri desaťročia.

Jediná vec na svete, ktorá dokáže človeka hnať takú dlhú dobu, je vášeň.

V dnešnej dobe sa veľká časť pozornosti sústreďuje na dosahovanie výsledkov v čo najkratšom čase a na trpezlivosť, rovnako ako aj na dôležitosť umožniť veciam vývoj sa kladie veľmi malá hodnota.

Bez skutočnej vášne pre niečo, nie je možná trpezlivosť a bez trpezlivosti je vaša šanca zrealizovať akýkoľvek veľký cieľ nízka. Nájdite svoju vášeň a nikdy od nej neupustite.

2. Môžete vytvoriť niečo úžasné (aj s vašou dennou prácou)

Po celú dobu, keď Tolkien písal a rozvíjal svoje romány o Stredozemi a príbehy, ktoré z nej pochádzajú, bol nútený slúžiť v prvej svetovej vojne, pomáhal v druhej svetovej vojne a neskôr pracoval ako profesor na Pembroke College.

Nikdy nebolo jeho prácou písať, až kým nebol neskôr v dôchodku. Keď bol ale vydaný Hobit, Tolkien mal štyridsať.

Mnohí z nás sa presviedčajú, že potrebujeme od všetkého upustiť, aby sme si splnili náš sen. Kvôli tomu sa necháme zastaviť finančnými a rodinnými povinnosťami. Pravdou však je, že ak ste dosť chytrými a disciplinovanými, môžete vytvoriť niečo úžasné s akýmkoľvek množstvom času.

Jediným skutočným meradlom je dôslednosť. Môžete si vymedziť každý deň čas na prácu na hocijakom úsilí, aj keď nie veľa? Môžete sledovať svoj pokrok a robiť úpravy v priebehu času na základe týchto informácií? Ak to dokážete, môžete v priebehu času urobiť prakticky čokoľvek, dokonca aj jednou hodinou denne.

3. Vedzte, čo je pre vás najdôležitejšie a za každú cenu tomu verte

Ako profesor a odborný filológ (štúdium jazyka v ústnych a písomných historických prameňoch) mohol Tolkien stráviť viac svojho času, aby prispel k jeho odboru ako učenec.

Tolkien však vedel, čo je jeho vášňou a čo je pre neho najdôležitejšie. A práve tomu venoval svoj čas, aj keď ho jeho kolegovia kritizovali za písanie detských príbehov, poézie a vytváranie vlastných jazykov.

Mnohí z nás umožňujú diktovať naše činy na základe presvedčenia, hodnôt a vnímania druhých. Je ťažké veriť v seba, keď sme naprogramovaní, aby sme sa pozreli na ostatných okolo seba, aby sme videli, čo by sme mali robiť.

Keď vidíme, že sme iní, cítime sa oddelení od skupiny a to nám navodzuje nepríjemný pocit. V minulosti fyzická separácia od kmeňa znamenala doslovnú smrť, takže sa stále snažíme zbaviť tohto starého programu.

Tolkien sa zamiloval do svojej vlastnej mytológie a my všetci si teraz môžeme vychutnať ovocie jeho práce. Čo by ste mohli vytvoriť, keby ste mali rovnakú vieru v seba a svoju vlastnú vášeň?

Zdroj: goalcast.com, Autor: Matt Valentine, Obrázok: flickr.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov