5 dôvodov, prečo ľudia nedokážu zbohatnúť od Briana Tracyho

1. Nikdy im nedôjde, že by mohli byť bohatí. Priemerný človek je vychovaný v rodine, kde nikdy nestretne alebo nespozná bohatého človeka, chodí do školy a stretáva sa s ľuďmi, ktorí nie sú bohatí, pracuje s ľuďmi, ktorí nie sú bohatí, má svojich kamarátov, ktorí nie sú bohatí a nemá žiadnu predstavu o tom, ako vyzerá a ako sa správa bohatý človek.

2. Nerozhodnú sa byť bohatí. Hlavný dôvod pre malé ciele alebo neúspechy je ten, že ľudia sa nerozhodnú byť úspešnými. Aj keď človek číta knihy o bohatstve a úspechu, stretáva sa s úspešnými, tak aj tak sa pre neho nič nemení, pokiaľ sa nerozhodne byť úspešným. Prípadne aj keď ho napadne, že by mohol byť bohatý a úspešný a splniť si svoje ciele, pokiaľ sa pre to nerozhodne, tak zostáva tam, kde je.

3. Majú dobré dôvody k tomu, aby nezačali robiť niečo, čo by robiť mali, aby sa mohli stať bohatými. Výhovorky tipu: dnes je zlý deň/mesiac/rok. Stále je dôvod prečo to odkladať a vo výsledku to všetko odkladajú tak dlho, až je neskoro. Aj keď ich napadne, že by mohli zbohatnúť a rozhodnú sa pre to, tak prichádza na rad odkladanie, ktoré všetko pošle do vzdialenej budúcnosti.

4. Nie sú schopní odložiť uspokojenie. Drvivá väčšina ľudí má neprekonateľnú potrebu ihneď všetky zarobené peniaze minúť za rôzne veci, alebo si na nich požičať a pokiaľ sa tohto zlozvyku nezbavíte, tak sa nemôžete stať bohatými. W. Clement Stone raz povedal: „Ak nedokážete šetriť peniaze, tak semienko veľkosti vo vás nie je.“ Pokiaľ si nedokážete stanoviť a pracovať s vlastným rozpočtom, tak pre vás bude nemožné stať sa finančne nezávislými.

5. Nemajú dostatok časovej perspektívy. Definícia je taká, že vezmete do úvahy množstvo času, keď si plánujete denné aktivity alebo pokiaľ robíte dôležité rozhodnutia. Mladé páry, ktoré začnú každý mesiac odkladať 50 dolárov na zvláštny účet, aby ich novonarodené dieťa mohlo v budúcnosti navštevovať školu, ktorú si samo vyberie, je pár s dlhou časovou perspektívou. Obetujú nejakú krátkodobú vec, aby zaistili dobrý výsledok z dlhodobého hľadiska. Ľudia s dlhou časovou perspektívou sa skoro stále ekonomicky pohybujú smerom hore v priebehu svojho života.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov