5 najčastejších fóbií! Ako sa cez ne preniesť?

Posadiť sa do zubárskeho kresla je pre veľkú časť z nás hotová veda, napriek presvedčivým argumentom, že starať sa o svoj chrup jednoducho musíme a naša zubárka je veľmi šikovná a príjemná osoba, ktorá nám určite nechce ublížiť. Pritom strach zo zubára je až desiatou najčastejšou fóbiou, ďaleko viac sa totiž ľudia obávajú napríklad bleskov či vystupovania na verejnosti. Ale medzi úplne najviac rozšírené fóbie postihujúce široké masy ľudí patrí strach z hadov,  hmyzu či desivých miest.

Čoho sa najviac bojíte vy?

Čo hovoria výskumy?

Výskumom fóbií sa zaoberali americkí vedci, pričom z ich zistení vyplynulo, že strachom zo zubára trpí asi len deväť percent osôb z celkovej populácie. Tí sa však vyhýbajú dentistom úplne a na ich kreslo si sadnú až vo chvíli, keď ich k tomu prinúti neznesiteľná bolesť pokazeného zubu.

O mnoho viac sa bojíme zúrivých psov alebo živočíchov ako sú šváby a pavúky. Týmito fóbiami trpia väčšinou ženy, podobne ako strachom z hadov a vychádza to vraj z evolúcie. Ženy sa už od pradávna starali o svoje deti, a tak to boli práve ony, kto dohliadal na to, aby ich potomkovia neprišli do kontaktu s ničím nebezpečným. Práve strach a ostražitosť voči hrozivým zvieratám zvyšovali šancu žien a ich potomstva na prežitie. Muži naopak ako lovci museli byť odvážnejší a ísť aj na nebezpečnejšie miesta, preto majú evolučne z daných živočíchov menší strach.

Čoho sa teda najviac bojíme?

Najviac máme strach z už spomenutého hmyzu, hadov i hrozivo pôsobiacich psov. Ešte väčší strach však mnohým ľuďom spôsobuje predstava, že vystupujú na verejnosti či desivé miesta, kam by nechceli zablúdiť ani v tom najhoršom sne.

Patríte do niektorej z týchto skupín a už len pohľad na lezúceho pavúka vám privodzuje mdloby? Čo robiť, ako bojovať s často neodôvodneným strachom z miest, ľudí, zvierat či rôznych udalostí?

Predstavíme si „najdesivejšie“ veci, zvieratá a udalosti, ktoré možno nedajú spávať ani vám a povieme si, ako čo najlepšie naložiť so svojou fóbiou.

  1. Hady

Tých sa bojí veľa z nás, predovšetkým nežnejšie pohlavie si nechce ani predstaviť, čo by robilo, keby sa nejaký slizký plaz dostal do ich tesnej blízkosti.

Teraz, keď už vieme, čo je za týmto večným strachom, možno by bolo na čase si logicky zdôvodniť jeho nezmyselnosť, pretože ak sa nedostanete do džungle či na iné miesto s enormným výskytom jedovatých hadov, nie je treba sa ľakať každej užovky.

  1. Lezúci hmyz

Šváby, pavúky a iné potvorky tiež v nejednom človeku vyvolajú prinajmenšom odpor. Áno, šváb je hmyz, ktorý si zosobňujeme so špinou a neporiadkom, čo je málokomu príjemné, na obrie pavúky na čele so smrtiacou tarantulou tiež nikto nechce natrafiť a čeliť ich útoku. Avšak báť sa každého chrobáka, mušky aj drobných pavúkov je veľmi vyčerpávajúce, narazíte na nich totiž všade a nielenže sú celkom neškodné, ale vo väčšine prípadov aj veľmi prospešné.

  1. Desivé miesta

Tmavá pivnica, starý, opustený dom, les v noci… Miest, kde by sme sa nechceli ocitnúť sami a už vôbec nie po tme, je neúrekom. Pramení náš strach z nejakej konkrétnej udalosti, ktorú sme prežili alebo sa bojíme celkom neodôvodnene? Ak ste videli strašidelný horor či vás vyľaká každý „duchársky“ príbeh, je načase s tým niečo robiť a mať obavy len z reálnych vecí, nie vidín a prízrakov.

  1. Strach z cudzích ľudí

Pre niektorých ľudí je predstava, že majú niečo nahlas povedať alebo predstúpiť pred iných ľudí nepredstaviteľná. Obavy z verejných vystúpení, či dokonca strach z kohokoľvek cudzieho, len preto, že ho nepoznáme, to je naozaj veľmi skľučujúce. Osoby s touto fóbiou žijú často veľmi opustene, v strachu z cudzích si volia radšej samotu, len aby nemuseli bojovať so svojou fóbiou. V takýchto prípadoch je na mieste vyhľadať odbornú pomoc, čo však znamená nehľadieť na lekára ako na cudzieho nepriateľa, ale vnímať ho ako na pomoc a riešenie našich problémov.

  1. Obavy z výšok

Ak aj vy tŕpnete vždy, keď ste vyššie ako na štvrtom poschodí vášho činžiaku, asi patríte k ľuďom, čo majú strach z výšok. Čím vyššie ste, tým je váš strach intenzívnejší. Pocity strachu a stiesnenosti, často doprevádzané až fyzickými prejavmi, sú ešte väčšie, keď ide o nezaistenú výšku.

Mnohí z tých, čo si nedokážu vychutnať výhľad z Eiffelovky či iných vyššie položených miest sa navyše svojho strachu celý život nezbavia.

Ďalšími „obľúbenými“ fóbiami sú strach z tmy, búrok, besných psov, čoraz viac ľudí sa obáva sadnúť do lietadla, pretože sa boja prípadnej havárie a v neposlednom rade je tu strach zo zubára, prípadne aj z lekárov všeobecne.

Pri boji so zažitou fóbiou je najdôležitejšie presne pomenovať svoj strach a skúsiť sa dopátrať, kedy a prečo vznikol. Netvrdíme, že sa netreba báť vôbec ničoho, istá opatrnosť je v určitých situáciách nepochybne na mieste, avšak fóbie a nezmyselné obavy, ktoré nás brzdia a bránia nám žiť plnohodnotne, by bolo lepšie zo svojho života navždy odstrániť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov