6 dôvodov, prečo vstať, aj keď vás zrazili na kolená

Život nie je len o víťazstvách, sem tam musí každý z nás prežiť aj niečo bolestivé, aby si o to viac vedel vážiť to dobré, čo nám osud prinesie. Mnohých však bolestná strata najbližšieho, krach firmy či iné zložité okamihy zlomia natoľko, že už nie sú schopní vstať a pokračovať.

My vám však prezradíme 6 podstatných argumentov, prečo sa oplatí zabojovať a nevzdať sa, hoci ste životom tvrdo skúšaní.

  1. Sústreďte sa na to dobré

Zbytočne sa neobzerajte späť, neriešte dookola zdanlivo neriešiteľné a snažte sa byť najmä pozitívni. Zmeňte svoj postoj, pohľad na seba i na svet okolo, pretože iba tak sa dokážete pohnúť z miesta a vymaniť sa z bludného kruhu nešťastia. Úspešných ľudí spája práve ich pozitívny pohľad na svet, a je naivné predpokladať, že oni nikdy nič zlé neprežili. Určite áno, a nie málo, no aj to negatívne sa im podarilo pretaviť na dobré, svojím prístupom a nezlomnosťou. Nie je totiž možné mať pozitívny život so záporným postojom. Vždy, aj keď sme zlomení, zmysel života a ďalšieho snaženia sa dá nájsť, stačí iba chcieť.

  1. Šťastie si bez nešťastia ani neuvedomíme

Nech to znie akokoľvek, práve vďaka nešťastiu sme schopní rozpoznať a vážiť si skutočné šťastie, ak nás postretne. Život je jednoducho taký, raz sme dole, potom zasa stúpame, je dôležité tie ťažšie okamihy v našom živote vnímať ako skúšku, školu života, predprípravu na niečo lepšie, čo ešte len máme pred sebou. Aj prežiť niečo tragické, najmä ak z toho vyviazneme silnejší a poučení, má veľký zmysel, to však častokrát pochopíme až s odstupom času.

Tu pomáha predovšetkým trpezlivosť, odhodlanie a chuť žiť naplno.

  1. Všetko, aj to zlé, je na niečo dobré

Ak dokážete aj to negatívne, čo vás postretne, zobrať ako cennú životnú lekciu, je veľká pravdepodobnosť, že sa z vás vďaka sile a prekonanému trápeniu stanú pokornejší, uvážlivejší ľudia vedomí si svojho šťastia, ktoré nebudú už nikdy brať ako samozrejmosť. Sú len dve možnosti, ako sa vyrovnať s nešťastím, traumou z detstva, skrátka s niečím zlým, čo zažijete. Buď vás to položí, vzdáte sa a zopakujete všetko zlé, čo ste od života dostali, alebo sa tomu postavíte čelom a prijmete rozhodnutie, že vy budete žiť inak, napriek všetkému, či možno práve vďaka tomu, čím všetkým ste si museli prejsť.

  1. Vždy sa dá začať odznova

Nech už ste zažili čokoľvek nepríjemné, je to za vami. A vy ste to, hoci s ranami na tele či na duši prežili. To je dosť dobrý dôvod na radosť, súhlasíte?

Donekonečna sa váľať v špine minulosti nemá cenu, je to len strata času, tak sa radšej dívajte dopredu. Každý deň, každé nové ráno je šanca začať nanovo, s čistým štítom aj odhodlaním, že to zlé vo svojom živote viac nechcete, ani vo svojich spomienkach.

Aby sme sa však stali iným, lepším človekom, vyvarujme sa starých chýb, poučme sa a už ich neopakujme. Ak skutočne vy sami uveríte, že sa dokážete zmeniť, tak žiadna prekážka nebude dosť veľká. Je to však znova len a len na vás.

  1. Prekážky nie sú na ceste, sú totiž cestou samotnou

Celý život sa niečo nové učíme, prispôsobujeme sa, prekonávame problémy. Nič neprichádza zadarmo, ani úspech. Na ceste za ním vás istotne postretne mnoho úskalí, ťažkostí a zložitých situácií, ktoré ak zvládnete, zaslúžené ovocie na konci bude o to sladšie.

Berte každú prekážku ako možnosť sa učiť a zlepšovať, čím náročnejšie výzvy zdoláme, tým väčšiu odmenu si zaslúžime.

  1. Buďte k sebe láskaví

Hoci sme zlyhali a máme chuť sa nakopnúť aj explodovať od nahromadenej sebaľútosti, najlepšie je upokojiť sa a prijať sám seba aj so zlyhaniami, tie totiž k životu a každému z nás patria rovnako ako úspechy. Prijmite sa jednoducho takí, akí ste.  Zachádzajme so sebou vždy s rešpektom, nech sme prežili čokoľvek. Aj keď si myslíme, že pre seba nemôžeme veľa urobiť, urobme pre seba aspoň to málo. Už malý kúsok radosti povzbudí a udrží nás v pozitívnom smere na ceste k lepším zajtrajškom.

Áno, všetci si skôr či neskôr prejdeme ťažkými chvíľami, kedy cítime najmä bolesť a beznádej. Ale bolesť predchádza každému uzdravovaniu a hojeniu.

Nie každý verí v Boha, no veriť aspoň v niečo by sme mali všetci. Viera má obrovskú silu a pomáha uzdravovať aj tie najubolenejšie srdcia.

Skúsme veriť aspoň v to, že to zlé, čo nás kedy stretne, prekonáme a vyjdeme z toho ešte silnejší a lepší.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov