8 najväčších zlodejov času a energie: Vieme, ako na nich!

Všetci sa aspoň z času na čas posťažujeme, ako nič nestíhame, žijeme hekticky a sme z toho poriadne unavení! Ibaže len málo z nás vie aj férovo priznať, že príčina týchto nepríjemných pocitov tkvie v našich hlavách.

Čo sú teda najčastejší „požierači“ nášho času aj energie a ako s nimi najlepšie zatočiť, aby nás toľko nevyčerpávali?

  1. Ľudské „pijavice“

Takýchto ľudí asi poznáte. Tvária sa, že sú vaši najväčší kamaráti, no vás ich spoločnosť v podstate až tak neteší. Vždy ste totiž po stretnutí s nimi úplne vyžmýkaní, pretože ich najväčšou záľubou je sťažovať sa a ľutovať samých seba. A vy, keďže ste dobrá duša, ich nechcete odohnať, a tak nasávate všetky tie sťažnosti, nespravodlivosť a krivdy, ktoré vášho priateľa dennodenne stretajú.

Títo tzv. priatelia, ktorých ani tak nezaujímate vy, ako vaša ochota ich počúvať, či skôr robiť im bútľavú vŕbu, vás oberajú o množstvo cennej sily aj času. Je jedno, či sa priatelíte už od detstva a z nostalgie nechcete ukončiť dlhoročný vzťah, alebo len zo slušnosti nepoviete, čo si o ich neprestajných sťažnostiach myslíte, najlepšie bude, ak si ich budete držať ďalej od tela.

  1. Stop zbytočným hádkam

Konflikty sú veľkí zlodeji energie aj času, navyše málokedy nimi dospejeme k skutočnej spokojnosti. Najhoršie je, ak sa do nezmyselnej hádky pustíme len tak z nudy alebo zo zvyku.

Čo tak skúsiť konečne zhodnotiť aj iné možnosti riešenia sporov a nedorozumení? Trošku to najprv predýchať, v duchu narátať do desať, možno si ísť aj na chvíľu z očí a vrátiť sa späť pokojnejší a s ochotou pokojne si veci rozdebatovať.

  1. Zmätok v prioritách

Ak vy sami neviete, čo je pre vás najdôležitejšie, je pochopiteľné, že sa vám všetky povinnosti miešajú dohromady a výsledkom je len obrovský zmätok a pocit, že o chvíľu asi skolabujete, pretože NIČ NESTÍHATE! Tomu sa však dá veľmi jednoducho vyhnúť – stačí si utriediť, čo je skutočne dôležité, čo chvíľu počká a čo ak nevyriešite, nič sa nedeje.

Tento postup určenia si priorít a ich postupného napĺňania aplikujte ako v súkromí, tak v práci.

  1. Zlá organizácia

Uvedomili ste si niekedy, že hľadaním založených vecí, o ktorých vážne netušíte, kde by mohli byť, strácate drahocenné hodiny vášho času? Tomu sa dá ľahko predísť – aj ten najväčší neporiadnik sa s troškou motivácie dokáže naučiť urobiť si vo veciach a ich ukladaní systém, ktorý mu bude vyhovovať, a najmä mu nedovolí zabudnúť, čo kde je.

  1. Premárnený čas pri televízore

Televízia ako kulisa – bežná realita väčšiny domácností. Do toho ešte zapnutý počítač, Xbox či iné hry a popri tom ešte nazeráme do svojich smartfónov. Koľko z toho, čo prijímate, aj skutočne vnímate a čo vás len zbytočne oberá o váš čas a postupne i o zdravý rozum?

Človek predsa musí niekedy aj vypnúť… aj všetky tie technologické hračky a médiá, ktorými sa bezmyšlienkovito denne zahlcujeme, pričom si neuvedomujeme, že najdôležitejšie je si vybrať niečo skutočne zaujímavé a obohacujúce, čo budeme sledovať a naplno vnímať. Zvyšok času pokojne prežite v tichu či príjemnom rozhovore s partnerom alebo iným blízkym človekom. To vás istotne obohatí omnoho viac.

  1. Hovoríte ÁNO, hoci myslíte NIE

Koľkokrát sa aj vám stalo, že ste mali plány na večer, no napokon ste ich zrušili, pretože kolega potreboval s niečím súrnym pomôcť alebo rodina sa ozvala s neodkladnou záležitosťou. Veľakrát však súhlasíme s pomocou či našou prítomnosťou z falošného pocitu zodpovednosti, prípadne zo strachu povedať NIE. Ak totiž robíte niečo, čo ani nechcete a celý čas myslíte len na to, že ste mali byť niekde úplne inde, vysáva to z vás energiu rýchlejšie ako najvýkonnejší vysávač. Skúste sa viac riadiť intuíciou a niekedy byť aj trochu sebecký a nesúhlasiť so všetkými prosbami, ktoré na vás niekto vybalí.

  1. Rozdeľujte povinnosti

Sta dobrý šéf, a teda musíte všetko zvládnuť, najlepšie sám a čo najrýchlejšie! Alebo ste skvelá manželka i matka, ktorá si so všetkým hravo poradí, čo na tom, že každý večer odfukujete ako parná lokomotíva? Podstatné je, že ste to zvládli.

Naozaj je to až také dôležité, dokázať všetko sám, úplne bez pomoci? Požiadať niekoho o pomoc či delegovať svoje povinnosti a časť kompetencií totiž prospeje nielen vám, ale i vašim rodinným príslušníkom a podriadeným, ktorým dáte aj takto pocítiť, že si ich vážite a veríte ich schopnostiam. A navyše to bude toľko ušetrených síl… vašich.

  1. Nerozhodnosť a neodôvodnené obavy

Radikálne zmeny si vyžadujú radikálne rozhodnutia. Ak ste však príliš nerozhodní a ustráchaní, tým si príliš nepomôžete. Nikto nemá odpoveď na všetko, ani nevie predpovedať, čo bude, vždy totiž existuje… ČO AK… No keď veci neskúsime, zvyčajne sa ani nedozvieme, ako by mohli dopadnúť. A čuduj sa svetu, často dopadnú nad očakávania dobre, to ale musíme najprv prekonať tú najväčšiu brzdu a zároveň požierača času a síl – našu neistotu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov