8 vecí, ktoré by sme sa mali naučiť od mužov

Ženy často trpia pocitom, že muži to majú v živote ľahšie. Pri podobnom tvrdení sa zasa asi každý správny chlap nasrdí a pohotovo vykríkne: „Živím predsa rodinu, robím od nevidím do nevidím, to je azda málo?“

Nie, nie, to vôbec nie je málo, skôr ide o ženský pocit, že muži skrátka neriešia toľko vecí naraz, čo môže byť skutočne vyčerpávajúce. A veru aj je, preto by sa ženy mužmi mali radšej inšpirovať, ako zbytočne závidieť či kritizovať.

  1. Správajte sa ako dieťa

Vo väčšine chlapov ostáva kus dieťaťa, i keď už majú dávno po tridsiatke. A práve v tom je kúzlo ich spontánnosti a užívania si činností, pre ženy zväčša ubíjajúcich. Muž o všetkom dopredu nepremýšľa, ani ho netrápi, čo si o jeho počínaní myslia druhí, neanalyzuje každú drobnosť do zbytočných detailov, nebojí sa púšťať do vecí len pre prípadné nemilé dôsledky. Podobnosť s deťmi je jasná a veľmi uvoľňujúca, dámy! Niekedy netreba všetko riešiť a zaťažovať sa aj tým, čo vás netrápi. Pokojne si povoľte, aspoň sem-tam, nejaké menšie bláznovstvo, nech sa aj vy na chvíľu oslobodíte od všetkých, reálnych i možných starostí.

  1. Robte len jednu vec

A poriadne. To totiž muži robia, alebo sa prinajmenšom tvária, že sa naplno sústredia na jednu, jedinú vec, ktorú urobia na sto percent. Áno, ak ste žena, zvládate síce robiť viac vecí naraz, ale na koho úkor? Vyvešať bielizeň, dávať pokyny deťom vo vedľajšej izbe a popritom ešte telefonovať so svokrou. Toto všetko zvládate, ale žiadne gratulácie od nikoho neprichádzajú? Namiesto zlosti a slepej závisti, ktorú prechovávate k svojmu manželovi, skúste veci robiť ako on. Ušetrí to množstvo energie, čo na tom, že nebude vyžehlené?

  1. Nebuďte vzťahovačné

Keď chlapi hovoria, ako by sa niečo malo urobiť, zariadiť, dokončiť, stihnúť, ženy to akosi automicky začnú hneď robiť, zariaďovať, dokončovať a všetko postíhajú, aj keď to tak ten muž ani celkom nemyslel, len nahlas uvažoval, a vy ste z toho jedine nahnevaná. Možno by bolo niekedy fajn počkať, ako sa to všetko samo urobí, dokončí a vyrieši… a nebyť prehnane iniciatívna.

  1. Ignorujte neporiadok

Aspoň občas. Pretože priemerný (rozumej normálny) chlap to robí bežne a s úplným prehľadom. Nerobí to však naschvál, ani tým nechce ženu hnevať či sabotovať jej snahy o dokonalú čistotu, len si akosi nevšimne, že tá kuchyňa vyzerá ako po výbuchu, ani tá mláka od blata na podlahe pre neho nie je až taká dôležitá. Je chybou žien, že namiesto toho, aby ťažili z tejto chlapskej nevšímavosti a niekedy si oddýchli od upratovania, dvakrát toľko sa snažia, aj za muža, dať všetko do poriadku a ešte za to očakávajú ocenenie. Ale ako môže muž oceniť niečo, čo si ani nevšimne?

  1. Hovorte menej a k veci

Neriešte, čo vás nepáli, nevŕtajte sa do nekonečna v problémoch, a už vôbec nie cudzích, nerozoberajte každú banalitu do vyčerpávajúcich detailov, namiesto toho formulujte jasne a na rovinu svoje túžby a potreby. Nielenže tým ušetríte mnoho času, ale aj nedorozumení. Muži totiž nerozumejú ženským náznakom v podobe nešťastných povzdychov a namrzenosti. Ak im však jednou vetou poviete, čo vás trápi, ľahko spracujú vašu požiadavku a obaja budete razom spokojnejší.

  1. Buďte sebavedomejšie

A nehanbite sa za svoje telo, ani za to, aká ste. Chlap sa neumára pre každú jazvu, vrásku či kilogram navyše, čo znie veľmi inšpirujúco. Naozaj totiž na tú pláž ani ples neprišli všetci len preto, aby sa dívali iba na vás. Osloboďte sa od zväzujúceho pocitu, že vaše nedostatky každý rieši a naučte sa mať samy seba rady také, aké ste.

  1. Venujte sa svojim záľubám

Nech je muž akokoľvek pracovne vyťažený, na občasné pivo, squash či futbal s kamarátmi si čas vždy nájde. Chlapi potrebujú takéto rozptýlenie, no veď kto by ho aspoň občas nepotreboval? To si však mnoho žien nechce či nevie priznať, všetko im je prednejšie, než ich vlastné potreby. Niekedy sa jednoducho musíte zachovať aj trochu egoisticky, ak chcete mať chvíľu pre seba. Uvidíte, že vašu spokojnosť a dobrú náladu ocenia aj členovia vašej domácnosti.

  1. Robte len to, čo naozaj musíte

Neprepínajte sa zbytočne na svoj úkor a nerobte, o čo vás ani nikto nepožiadal. Že nechcete, aby niekomu niečo chýbalo? V tom prípade sa však pripravte na to, že takto ani deti, ani partnera samostatnosti nenaučíte, skôr naopak, vaša večná ochota sa pre nich stane samozrejmosťou. A nikdy neodmietajte ponúkanú pomoc! Čo na tom, že vy tie chlebíčky spravíte najlepšie, nemusí byť všetko dokonalé. Nech aj iní dostanú príležitosť ukázať, čo v nich je, ak im ju však nedáte a hráte sa na superženy, nečudujte sa, že ste stále vyčerpané.

Možno ste sa v činnostiach vyššie našli, aj chybách, ktoré robíte a nemuseli by ste. Vždy sa to dá zlepšiť, zmeniť, stačí chcieť. Sú však veci, ktoré sa ani pri najväčšej snahe od mužov nenaučíte, ako schopnosť zaspať kdekoľvek a kedykoľvek, nepočuť kričať plačúce deti uprostred noci či neriešiť šedivejúce vlasy, ale to by ste už chceli naozaj priveľa.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov