Ako prežiť Vianoce !

Zima je obdobie pokoja a oddychu. Toto obdobie nám nadelil Pán naozaj na relax a leňošenie a ak priberieme primerane tak to na jar rovnako ľahko zhodíme. Zásada je prijímať jedlo, ktoré nám urobí dobre na tele aj na duši! V zime by náš pokrm mal byť teplý, aby nás zvnútra nechladil. Prezradím vám akým potravinám sa v zime vyhýbam. Postupne sa mi vyselektovali tým, že naozaj mi z nich bola zima.

Vôbec nejem jogurty, šalát, zmrzlinu, jahody, maliny, slivky. Minimalizujem paradajky, papriku aj uhorky. Veď tieto plodiny už u nás v zime nerastú… Stoja veľa peňazí a dopestované v skleníku majú nielen ochladzujúci charakter, ale aj málo vitamínov . Jesť veci, ktoré u nás nerastú je neprirodzené.

Je veľmi dôležité, aby sme si v zime posilňovali orgány, aby sme chápali, ako sú navzájom prepojené. Základným orgánom, ktorý si musíme šetriť a to nielen v zime sú naše obličky! Číňania ich najviac chránia a vedie prečo to robia. Tvrdia, že sa narodíme so životnou silou, ktorú máme práve v obličkách, hoci sú to orgány, ktoré si ani neuvedomujeme… vieme o nich len vtedy, keď prechladneme a núti nás na toaletu… A pritom sú tak dôležité! Veď neustále filtrujú a triedia živiny aj odpad, majú za následok boľavé kolená, kĺby, šedivenie, bolesti chrbtice aj kazivosť zubov … a my im robíme všelijaké pestvá- veľa solíme, večer sa prejedáme, málo spíme, pijeme alkohol a hneváme sa… mimochodom – práve hnev im škodí najviac!

Takže skúsme sa zamerať na to, aby sme ich neoslabovali, ale posilňovali. Obličkám sa najviac páči ak ste šťastní. Vyhovuje im smiech a pohoda. Dávajte pozor na to, aby vás v zime neofúklo. Noste dlhé svetre, alebo niečo okolo pása. Výborná vec na okamžitú energiu pre obličky je ráno po sprche si na chodidlo fúkať fénom teplý vzduch pár minút. Toto môžete robiť celú zimu. Pre ľudí s nedostatočnosťou obličiek je to priam nutnosť.

Piť by sme mali nápoje, ktoré majú minimálne teplotu nášho tela.

Ja ráno pijem veľkú dávku (2 PL) jačmeňa. Zelené potraviny ochladzujú, takže ak je vám po vypití zeleného jačmeňa zima, dajte si ho buď s troškou kajenskej papriky, alebo hodinu po jedle, alebo pred obedom. Práve kajenská paprika eliminuje ten chlade v jačmeni. Samozrejme závisí od toho čo pitím zelených nápojov sledujete- ak len potrebujete naštartovať imunitu, ale inak ste zdraví stačí 1-2 PL denne. Ale ak je vaše zdravie podlomené, treba dvakrát toľko. Po raňajkách si dám 2 PL chlorelly – áno chlorellu pijem . Vyhovuje mi to. Ale Green ways má chlorellu aj v taletkách rovnako ako jačmeň. Môžete si objednať to, čo vám vyhovuje.

Každé ráno si dám 1 polievkovú lyžicu bio konopného oleja s polovicou citróna a s JVI džúsikom – skvelou kombináciou spracovanej zeleniny a ovocia od Nuskinu. (chutí báječne) Konopný olej má ako jediný v prírode vyvážený pomer omega mastných kyselín 3:1. Chránite si ním cievy a srdce. Ak nechcete brať omega mastné kyseliny vo forme doplnkov výživy tak tento olej konzumujte po štyridsiatke stále.

Hlavný dôraz v zime majú raňajky, ktoré by mali byť teplé. Husté zeleninové polievky sú úžasnou vzpruhou pre obličky. Môžu byť aj vývary z mäsa, ale varte ich čo najdlhšie. Pokojne aj 3 hodiny. Kúpte kvalitné mäso z domáceho chovu a dobrú koreňovú zeleninu. Ak môžete použite tlakový hrniec, v ktorom sa energia jedla ešte znásobí. Jeden môj priateľ varí polievku aj 24 hodín a verte, že je to tá najúžasnejšia energetická bomba a elixír v jednom! Do polievok aj omáčok pridávajte zázvor, kurkumu, doprajte si cibuľu, cesnak, ak máte aj domácu masť z husi, kačky. Používajte ghee maslo – ja varím iba na ňom. Fantastická je aj hokaido polievka- tú môžete jesť celý deň. Je to kompletná výživa so všetkým. Výborná pomôcka sú aj miso polievky (pasta z fermentovanej sóje, ryže či jačmeňa bohatá na B vitamíny a proteíny). Dobrý nápad, ak nemáte ráno čas rozmiešajte si v prevarenej vode miso a vypite ho! Ale je lepšie mať ráno čas a nie rýchlo do seba hádzať čo nám príde pod ruku.

Na raňajky sú vhodné aj kaše. Ja momentálne používam gaštanovú kašu , do neho pridávam za hrsť slzovky (extrémne posilňujúca obilnina hlavne pre pankreas a slezinu). Môžete ju pridávať aj do ryže, lebo zlepšuje trávenie mäsa. Trikrát do týždňa ešte pridávam koreň KUZU, aby sa mi lepšie a ľahko myslelo (varím ho spolu s kašou). Do uvarenej kaše pridávam škoricu, a čakankový sirup, alebo domáci med. Ak mám chuť na ovocie hurmikaky povarím pár minút vo vode a urobím si z neho kompót. Prípadne dám jabĺčka, alebo hrušky . Ak mám raňajky so živého ovocia tak jem iba jeden druh. Ovocie kombinujem ba s orechmi.

Teraz vám dám jeden typ na jednoduchý a geniálny posilňovač obličiek. Denne zjedzte jeden uvarený koreň petržlenu. Stačí ak ho nakrájate na plátky a povaríte v troche vody 10 minút. Je to lahodný kus zeleniny, ktorý sa hodí aj do rannej kaše. Vždy vypijem aj vodu v ktorej sa varil je super sladká a voňavá. Petržlen aj koreň aj vňať nám Boh podľa mňa poslal, ako záchranné lano. Vždy, keď už nevládzete, alebo prechladnete jedzte čo najviac tejto zeleniny a varte si zápar z čerstvej vňate. Môžete popíjať liter počas dňa. Koreň sa snažte jesť počas dňa, lebo je očistný a močopudný.

Do jedál si pridávajte otepľujúce koreniny ako chilli, kajenskú papriku, červenú papriku, tymian, bobkový list, zázvor, kurkumu, kari, fenikel. Jedlo varte so soľou, najlepšie s himalájskou, ktorá má v sebe skvelé minerály a je menej slaná ako bežná soľ. Po dovarení nedosoľujte, lebo veľmi zaťažujete práve obličky. Ak treba použite kvalitnú sójovú omáčku. Napr. Tamari, či Shoyu- tá je jemnejšia.

Kávičkári by si v zime mali dať prvú dávku až po raňajkách. V zime je to tak lepšie. Najvhodnejšie sú obilné kávy.

Na obed sú vhodné prívarky- šošovicový, fazuľový . Fazuľa azuki je veľmi silná výživa pre celé telo.

Počas dňa si dávajte orechy a semená- nepreháňajte stačí za hrsť!. Vhodný je vlašský orech, kešu (tie majú aj tvar ako obličky), mandle. Vynikajúce sú tekvicové jadrá i slnečnicové semená. Samozrejme tiež v primeranom množstve- za hrsť. Skontrolujte si prosím dátum spotreby!! Čierny sezam má tiež obrovskú silu pre naše obličky, treba aby bol rozdrvený aspoň čiastočne a ideálne, aby bol opečený. Para orechy- stačí jeden denne je výborným zdrojom selénu. Píniové oriešky sú vhodné pre astmatikov. Mandle a vlašské orechy podporujú náš mozog.

Skúste si cez zimu dať pozor na biely cukor- bohužiaľ ho v zime jeme viac a nie je to dobré. Likviduje naše minerály, znižuje Ph, podporuje osteoporózu. Vykrádame si ním vlastné telo. Nahraďte ho kokosovým, alebo čakankovým sirupom-ten môžu aj diabetici (má nízky glykemický index), či ryžovým, alebo jačmenným sladom. U nás doma sladím najviac stéviou v kvapkách. Dokonca aj omáčky, zálievky na šalát robím s ňou.

Nezabudnite v zime na vajíčka- to je superpotravina ktorá nikdy nesklame. Sú vhodné kedykoľvek počas dňa a majú veľkú výživovú hodnotu aj pre náš mozog!

Zemiaky v kombinácii s batátmi sú vynikajúca potravina aj samostatne-trebárs s maslom a cviklou. Ani mäso k tomu netreba. Mali by sme sa snažiť jedlo jesť čerstvé a prihrievať ho minimálne- množia sa v ňom patogény, s ktorými naša imunita nevie bojovať. Skúste vnímať aj to, akú krvnú skupinu máte. Na hrubo povedané je to takto: 0- sú takzvaní mäsožravci, ale často majú problém s trávením a plesňami. Dobre im robí bezlepková strava. A- tí môžu byť pokojne vegetariáni. Lepok znášajú celkom dobre, ale tiež je to neplatí na 100%. B- tí by sa mali vyhýbať múke. Skupina AB môže zo všetkého trochu.

Ale hlavná vec je, aby ste sa v decembri spojili so svojou dušou a dopriali jej to čo chce! Verte, že ak v tomto mesiaci ochoriete, tak vaša duša túži po pokoji a oddychu. Stres nikomu nesvedčí a človek je jediný tvor, ktorý si ho vytvára a zároveň jediný, ktorý s tým vie niečo urobiť. Nádych a výdych! A všetko ostatné je medzi tým! Vianoce sú aj o tom, že si máme urobiť radosť! Nemala by to byť povinnosť! Z tých nám je zle. Tak vnímajte, vstrebávajte, stretávajte sa s priateľmi a zohrievajte sa navzájom!

Želám vám aby tie vaše sviatky boli naozaj ŠŤASTNÉ a PLNÉ LÁSKY a BOLI ZELENÉ!!

Vaša Andy Pavlik Timková

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov