Pozor: Vkladáte aj vy do detí falošné očakávania?

Celý život bojujeme s očakávaniami. Niekto očakáva niečo od nás, my zasa od iných, a tak stále dookola. Úprimne si priznajme, vyčerpáva to.

Keď však príde na výchovu vlastných detí, scenár sa opakuje a my im robíme to isté.

Je to v poriadku, snažiť sa druhých, aj tých najmenších prinútiť k tomu, aby žili a správali sa tak, ako chceme my?

 

Nebojujte so svojím dieťaťom

Očakávať od detí, že sa budú chovať vždy slušne a podľa istého vzoru, je celkom bežnou výchovnou metódou. Začína to už doma, hneď od narodenia, kedy sa snažíme dieťa „vycvičiť“, aby dobre spalo, pilo, neplakalo…

Čím je staršie, príkazov a návodov na život len a len pribúda.

Pritom by si len stačilo uvedomiť, že žiadne dieťa sa nespráva ideálne, podobne ako je naivné niečo podobné čakať od dospelých.

Alebo vy sa vari chováte ideálne?

Zrejme nie, inak by ste stratili tú najprimárnejšiu vlastnosť: Ľudskosť.

Svojím spôsobom sme každý stále tým „dieťaťom“ a minimálne v určitých životných situáciách ním ostávame až do smrti. Bojovanie s očakávaniami sa totiž nikdy nekončí, pretože sú našou súčasťou a robia každého z nás iným.

 

Vopred prehraný boj?

Je veľkým životným paradoxom, že vlastným potomkom robíme to, čo najviac neznášame: Meníme ich na svoj obraz, na obraz spoločnosti, v ktorej žijeme a ktorú tak často a s chuťou sami kritizujeme.

Byť rodičom, to je v prvom rade dieťaťu pomáhať, porozumieť mu a milovať ho, nech je akékoľvek. Možno to znie zložito, alebo naopak až príliš nenáročne.

No je snáď niečo dôležitejšie, ako dať deťom pocítiť, že sme tu pre nich, aj keď hnevajú a nesprávajú sa presne podľa našich predstáv?

Čo je ťažké na porozumení a pochopení?

Nič a zároveň všetko, pretože porozumieť druhému môžeme iba vtedy, keď od neho prestaneme niečo očakávať, aj keď ho prestaneme súdiť.

Prijať niekoho takého, aký je – s jeho kladmi aj chybami, je často tou najväčšou výzvou, obzvlášť, ak sa jedná o naše vlastné deti. Ale aj dieťa, rovnako ako my všetci, je len nedokonalou bytosťou, ktorá si zaslúži žiť spokojne, tak mu to dovoľme. Veď chce len to, čo aj my, vy, všetci ostatní.

 

Nenaplnené očakávania nám nedajú spať 

Najväčšie sklamania v živote paradoxne vznikajú práve bojom s nenaplnenými očakávaniami.

V kontexte predošlých tvrdení to vyznieva absurdne, skoro sa až zdá, že si sami a vedome spôsobujeme sklamania.

Ste však vy sám sebou preto, aby ste tým inému, možno rodičovi, profesorovi v škole či šéfovi v práci, ublížili, aby ste mu spôsobili

Čo tak jednoducho raz od nikoho nič nečakať? A tak isto dúfať, že ani vás nikto nezaťaží svojimi očakávaniami, ktoré do vás zbytočne vkladá?

Brať ľudí takých, akí sú, vás oslobodí. Bez očakávaní sa razom zbavíme smútkov, hnevu aj úzkosti. Nebude na nich totiž už žiaden dôvod, pretože nebudeme mať byť čím sklamaní.

 

Odpor dieťaťa sa dostaví…

Deje sa to vždy, keď dieťa dospieva a získava svoj vlastný, nezávislý pohľad na svet. A mnoho rodičov tým veľmi zaskočí, pretože zrazu sa úplne vymkne ich normám a očakávaniam. Táto dôležitá životná fáza je pritom dôležitou etapou v živote každého človeka.

Či vy vari chcete mať zo svojho dieťaťa iba bezduchú ovečku bez vlastného názoru?

Každé dieťa si v istom veku uvedomí, nech sa akokoľvek snažíme to potláčať, že je unikát, osobitý človek odlišný od iných ľudí. V tom momente prestáva byť len niekým, kto počúva aj napĺňa očakávania druhých a začne sa snažiť presadzovať najmä sám seba.

To je veľký dar, za ktorý by mal byť každý rodič vďačný a hrdý na svojho potomka, nie ho demotivovať vlastnými nesplnenými očakávaniami, ktoré doňho vkladal.

Len si to priznajme, neboli sme aj my v jeho pozícii?

Už ste zabudli, ako na vás všetci tlačili, do niečoho vás stále nútili a ako vás to vytáčalo?

Snažme sa preto od druhých, nielen od svojich detí vo všeobecnosti menej očakávať.

Nebudeme bojovať s očakávaniami. Nebudeme vyčerpaní, sklamaní a možno sa časom naučíme aj oceniť jedinečnosť každého človeka. Ako túžime, aby ocenili aj iní nás.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov