Je v poriadku mať obavy. Budete ale šťastnejší a úspešnejší, keď na nich vynaložíte len 20% času

Predstavte si, čo by ste mohli dosiahnuť, keby ste vedeli, že nemôžete zlyhať. Keby ste mali záruku, že akékoľvek úsilie, ktoré by ste zo seba vydali, by bolo úspešné.

Problém je v tom, že keď sa nás zmocní strach, nastane nerovnováha. Namiesto toho, aby sme boli pragmatickí a realisticky zhodnotili situáciu, začneme si premietaťv hlave myšlienky najhoršieho možného scenára a sústredíme väčšinu našej energie do obáv. Zameriavame sa na možnosť zlyhania viac ako na potenciálny úspech.

Všetci sa chceme ubezpečiť, že budeme mať vysokú šancu na úspech. Ubezpečenie, že zisk preváži riziko. Keď sa objaví nová príležitosť, je len prirodzené zvážiť, či zlepší váš život alebo skončí katastrofou. Je ľahšie nerobiť nič a zostať v bezpečí, ale dá vám to uspokojenie? Je dobrým spôsobom života nikdy nič neskúsiť?

Koniec koncov trávime väčšinu času a energie obavami, namiesto toho, aby sme túto hybnú silu skutočne využili na splnenie našich snov. Najmúdrejší a najúspešnejší ľudia znajú a vypichnú riziká a možné straty namiesto toho, aby sa zaoberali možnými zlyhaniami. Zameriavajú sa na riešenie. Niekedy keď spadneme a pohoríme je cesta našou odmenou.

Namiesto 80% starostí – 20% práce, skúste 80% optimizmus – 20% zhodnotenie rizika

To znamená, že čas a úsilie, ktoré vynakladáte na predstavu, že sa niečo pokazí, by sa mohlo vynaložiť na riešenie tohto problému. Inými slovami, nie ste naivní a nepredstierate, že všetko pôjde podľa plánu a že sa nič nepokazí. Namiesto toho zvážte všetky možné výsledky a vybavte sa nástrojmi, znalosťami a alternatívnymi riešeniami, ktoré vás dostanú z prípadnej katastrofy.

Strachovať sa je normálne a v skutočnosti je to celkom zdravé, pretože vám umožňuje zvážiť riziká a robiť vypočítané rozhodnutia. V skutočnosti sú s vašou úrovňou inteligencie úzko spojené obavy a úzkosť. Čím častejšie sa obávate, tým múdrejší ste. V rozumných medziach. Nemá zmysel dostať sa do stavu strácania energie, ktorú by ste mohli dávať na dosiahnutie vašich cieľov, pretože sa príliš bojíte zlyhania.

Zdroj: lifehack.org, Autor: Diane Koopman

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov