Jednoduchý prehľad reči tela, ktorý vám pomôže každý deň

prehľad reči tela

Poznáte ten pocit, keď sa s niekým rozprávate a v jednom momente viete, čo povie ďalej?

Mamičky pamätáte si situáciu, keď sa vás vaša ratolesť márne snažila obalamutiť, že už má spravené všetky domáce úlohy? 🙂

Áno, tušíte správne. Nie je to zázrak, ani čarodejníctvo. Za príčinu to má správna reč tela, ktorú v niektorých prípadoch vieme aj sami rozoznať.

No prečo nie vždy?

Reč tela ľudí nevieme rozpoznať v každej situácii, pretože mnoho ľudí sa ju snaží ovládať – zakryť alebo zmeniť. 

A preto majú všetci úspešní či po úspechu túžiaci ľudia absolvovanú nejednu lekciu s odborníkmi na neverbálnu komunikáciu. Aby ich gestá nešli proti nim, ale im pomáhali v dosahovaní úspechov.

Ako na to? Prinášame vám jednoduchý prehľad reči tela, ktorý vám pomôže v každodenných situáciách.

 

jednoduchý prehľad reči tela

Očný kontakt

Udržiavať očný kontakt s človekom, s ktorým hovoríme,  je veľmi dôležitý prvok komunikácie.

Podstatné je všímať si, ako dlho sa na nás človek pozerá. No nielen to. Mali by sme si všimnúť aj aký intenzívny je jeho pohľad.

Nie je nič horšie, ako klopenie očí či uhýbanie pohľadom. Dôveryhodní  a sebavedomí ľudia pozerajú vždy priamo.

 

Úsmev náš každodenný

S pohľadom súvisia aj ďalšie prejavy mimiky našej tváre. Obzvlášť úsmev je veľmi pozitívne hodnotený.

Ale hoci sa zvykne považovať za dôležitý signál komunikácie, paradoxne je najmenej dôležitým signálom, ktorý by sme mali sledovať.

Vykúzliť falošný úsmev vie totiž kadekto, to však o ňom ešte nič nepovedá. Ani o jeho vzťahu k nám.

Napriek tomu je fajn snažiť sa k druhým pristupovať s úsmevom. Ak sa však dá, tak s úprimným. Úsmev totiž pôsobí nákazlivo a dokázateľne znižuje stres či napätie a navodí príjemnejšiu atmosféru.

Na druhej strane sú však prejavy, ktoré je na tvári ťažké predstierať. Trebárs začervenanie sa, prípadne zblednutie od prekvapenia, zlosti či od strachu. Toto si teda rozhodne všímajte 🙂

 

Chladná hlava

Pri rozhovoroch s druhými ľuďmi dbajte na zachovanie pokoja, vo vnútri aj navonok. Inak na nich príliš nezapôsobíte a iba v nich vyvoláte zbytočné pochybnosti. Pokoj v komunikácii, to je aj správny postoj a držanie tela.

Dbajte na to, aby ste pri komunikácii v stoji nemali prekrížené nohy, v sede zasa neprekladajte nohy cez seba a ruky majte voľne spustené pri tele.

Čitajte ďalej tento jednoduchý prehľad reči tela a zistíte, čo je posturika a ako vie hocikto vyčítať váš názor skôr, ako ho vyslovíte 🙂

 

prehľad reči tela Komunikujte jasne – pomôžu gestá 

A keď si to situácia vyžaduje, pokojne zapojte aj gestá. Dôležité je to, aby váš prejav pôsobil dôveryhodne.

Spoluzakladateľ sociálnej siete Twitter, Biz Stone, je presvedčený o tom, že gestá vedia byť veľmi nápomocné, aj pri strategickej komunikácii či v prípadoch, že chceme niečo zvlášť zdôrazniť.

Ani on a iní úspešní ľudia sa preto nebránia svoju reč primerane podčiarknuť vhodnou gestikuláciou.

Navyše, mnohé výskumy potvrdili, že gestikulácia pomáha v rýchlejšom myslení a lepšom vyjadrovaní, takže sa jej nebojte. Ale všetko s mierou, nezabudnite 🙂

 

Ukážka sebavedomia

Snáď netreba zdôrazňovať, že osoba pôsobiaca utiahnuto, až nesebavedomo len málokoho presvedčí o svojich kvalitách a schopnostiach.

Naopak, čo spája všetkých vodcov? Sebavedomé vystupovanie.

Nič prehnané, skôr podstatné detaily, ako napríklad prekrížené ruky, ktoré evokujú silu a schopnosť viesť. Už samotný postoj dodáva človeku sebadôveru, čím ho robí sebavedomým aj v očiach iných.

 

Posturika tela

Posturika zhŕňa všetky vyššie spomenuté prejavy. Je to reč tela, naše fyzické postoje, držanie tela a súčinnosť jeho častí. Poloha rúk a nôh, vzájomná poloha trupu, končatín a hlavy vytvárajú určitý charakteristický súbor, ktorý sa nazýva póza – posture.

Tieto pózy môžu komunikovať to, čo sa deje pri sociálnej interakcii medzi ľuďmi, rozloženie sociálnych pozícií v skupine a iné dôležité okolnosti ovplyvňujúce komunikáciu a naše postavenie v nej.

Toho si je vedomý i samotný šéf a zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg. Ten, keď verejnosti oznamuje nejakú novinku o svojom produkte, pôsobí nadšene a pozitívne, čím svoju energiu posúva ďalej.

Túto pozitvnu správu prezentuje celkovým postojom svojho tela. Jeho tvár pôsobí rozžiarene a jeho ruky vyjadrujú otvorený postoj k novinárom, akoby k celému svetu, čo na ľudí skutočne vplýva veľmi kladne.

 

Varovanie: Reč tela prezradí aj názor 

To, či súhlasíme s názorom iného človeka alebo nie, nemusíme ani nahlas vysloviť. Odhalí to za nás reč nášho tela.

V prípade, že počúvame a vnímame, čo druhí hovoria a s ich názormi sa stotožňujeme, naše ruky zostanú neprekrížené. To je jasný signál, že sme otvorení diskusii a tiež, že osobu, ktorá hovorí, rešpektujeme.

Svoje o tom vedel aj šéf spoločnosti Apple Steve Jobs, ktorý mal pri diskusii vždy ruky voľne položené vedľa tela. Žiadne kríženie ani zapieranie sa v páse, nie.

Svojím otvoreným postojom totiž dával najavo, komukoľvek, že napriek svojmu postaveniu je schopný a ochotný počúvať a prijímať názory iných. A to je veľmi cenná vlastnosť väčšiny úspešných ľudí.

Aj vďaka tomu, že neodmietajú všetko, čo nevyšlo z ich hlavy, sú tam, kde sú.

Tak sa skúsme inšpirovať ich zvykmi a radami.

Štítky: