Koľkokrát ste si stanovili nové ciele, aby ste ich nakoniec nedosiahli. Riešenie má východná filozofia

Koľkokrát ste si stanovili nové ciele, aby ste ich nakoniec nedosiahli? Ak ste ako väčšina ľudí, nestojí za to o tom ani premýšľať.

Zvyčajne sa stáva, že vytvárame naše veľké plány, nadchneme sa nimi a urobíme v našich životoch niekoľko zmien, a potom si niekedy uvedomíme, že sme vkĺzli späť do starých zvykov a rutín.

Našťastie sa môžeme obrátiť na učenie budhizmu a dozvedieť sa viac o stanovovaní cieľov a ich dosahovaní, aj keď by ste si možno mysleli, že budhizmus nemá čo povedať o dosahovaní cieľov.

Zvyčajne sa stáva, že si stanovíme jasne definované ciele s termínmi a určili kroky, ktoré musíme urobiť, aby sme ich dosiahli. Nakoniec sa zameriame na ciele a prenesieme našu pozornosť na budúcnosť.

To je príčinou úzkosti, pretože nám to neustále pripomína, ako ďaleko sme od dosahovania našich cieľov. Nakoniec strácame motiváciu a celý proces smerovania k našim cieľom sa vždy rozpadne.

Pred stanovením cieľov musíte pochopiť, aké sú vaše základné hodnoty. Za čím si stojíte? Aké sú najdôležitejšie veci vo vašom živote?

Hodnoty sú veci ako láska, bezpečnosť, dobrodružstvo, vášeň a úspech. Akonáhle si vyjasníte svoje hodnoty, budete sa môcť rozhodnúť, čo robiť so svojím životom.

Je dôležité pochopiť, že iní ľudia nemôžu rozhodnúť o vašich hodnotách za vás. Všetci sme iní, a preto je ťažké niekde čítať, čo robiť. Na tieto veci musíte prísť sami.

Ako raz povedal Mahátma Gándhí: „Šťastie je, keď to, čo si myslíte, hovoríte a robíte, je v harmónii.“

Akonáhle si stanovíte hodnoty, premýšľajte o svojich cieľoch a opýtajte sa sami seba, prečo ich chcete dosiahnuť. Aký je výsledok cieľov, ktoré sú v súlade s vašimi hodnotami? Ako sa chcete cítiť, keď ich dosiahnete?

To vám pomôže zamerať sa skôr na pocity, ktoré pochádzajú z budúcnosti, ako na samotné ciele.

Potom ste schopní si predstaviť, ako ste už tento cieľ dosiahli. Prináša to výsledok do súčasnosti a vy začnete zosúlaďovať svoj súčasný duševný stav s realitou, že ste už dosiahli tento cieľ.

Vizualizovať môžete vo viacerých oblastiach svojho života. Predstavte si, že žijete vaše hodnoty. Ako by vyzeral váš priemerný deň? Aké druhy rozhodnutí robíte?

V tejto chvíli porozmýšľajte, ktoré časti vášho dňa sa zhodujú s budúcnosťou, ktorú vytvárate, založenou na vašich hodnotách. Postupom času začnete vidieť, že sa rozdiel medzi budúcnosťou, ktorú chcete vytvoriť a súčasnosťou, zmenšuje. Než sa nazdáte, budú jedno.

Keď si stanovíme ciele, nakoniec na seba začneme byť tvrdí a frustrovaní priepasťou medzi dosiahnutím tohto cieľa a tým, kde sme dnes. Cieľ sa zameriava na to, čo nemáme, zatiaľ čo vizualizácia budúcnosti nás stavia do stavu, že sme už tam.

Použitím tohto prístupu každý deň cítite a vizualizujete svoje vnútorné ja a robíte rozhodnutia na základe toho, kto ste, namiesto krokov, ktoré by mali byť podniknuté na dosiahnutie výsledku.

Zdroj: ideapod.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov