Multimilionár Andy Frisella: Vypustite urážlivé slovo „talent“ zo svojho slovníka. Celý úspech je o vašich voľbách

Andy Frisella je niekto, s kým sa život nemaznal. Keď si pred 17 rokmi s jeho najlepším priateľom otvoril prvý obchod s výživovými doplnkami, v 1. deň predali produkty iba v hodnote 7$. Trvalo im ďalších 7 rokov, kým zarobili za mesiac viac, ako 695$. Až v 10. roku v biznise boli schopní si každý priniesť domov 45 000$. Dnes jeho firmy, ktoré predávajú a distribuujú fitnes a nutričné produkty a produkty na chudnutie – majú tržby presahujúce 100 miliónov dolárov ročne.

Ľudia zvyknú často hovoriť: „Kiežby som mal talent, ktorý má táto osoba; kiežby som vedel robiť to, čo vie robiť táto osoba.“

Každý deň vídate ľudí, ktorí sú extrémne „talentovaní“ v tom, čo robia. Vidíte profesionálneho športovca a poviete si: „Aký talentovaný športovec.“ Vidíte hudobníka a poviete si: „Aký talentovaný hudobník, je vážne perfektný!“ Vidíte sochára a poviete si: „Páni, aký talentovaný umelec!“

Ľudia sa väčšinou chytia do „mentality talentu“. Čo však nevidia a čomu nerozumejú, je 25 rokov, ktoré tento hudobník vložil do svojho remesla. Nevidia 4000 sôch, ktoré ten sochár pokazil. Vidíte niekoho v krásnom aute, s krásnym domom a hovoríte si, že má niečo, čo vy nie.

Jediná vec, ktorú títo ľudia majú, je schopnosť robiť tie správne voľby. Nie je to talent. Existuje talent? Samozrejme. Drvivá väčšina ľudí na svete má však rovnaký talent, ako vy. Rozhodli ste sa ukázať na talent, namiesto rozpoznania voľby, ktorú títo ľudia urobili – zvolili si oddanosť k procesu na dlhý čas.

Týmto negatívne ovplyvňujete svoj vlastný rast. Ak vypichujete „talent“ niekoho iného, hovoríte tak nepriamo negatívne o vás samých. Hovoríte o tom, že vy nemáte schopnosti, ktoré majú oni, čo môže byť v tomto momente pravda. Dôvodom však je, že ste nevyvinuli 20 rokov úsilia; neurobili ste správne každodenné rozhodnutia; neurobili ste veci, ktoré ste mali urobiť, pretože sa vám nechcelo; necvičili ste, keď ste cvičiť mali; nezdvihli ste telefón, keď to bolo potrebné. Namiesto toho ste si zvolili jednoduchšiu cestu – a to je ten rozdiel. To je rozdiel medzi ľuďmi, ktorí veci robia a ľuďmi, ktorí hovoria o robení vecí.

Máte všetko, čo potrebujete – máte príležitosť a nástroje. Vy si vyberáte nekonať tak, ako by ste mali. Vy si vyberáte to, kde teraz ste. Nie je to nedostatok talentu, schopnosti, okolností, či príležitosti – je to vaša voľba stáť na tom istom mieste a nerobiť to, čo je treba.

Možno si vravíte: „Ale ja neviem, čo musím urobiť.“ Viete. Je to inštinktívne. Urobte to, čo si myslíte, že je správne. Urobte rozhodnutie. Povedzte si: „Neviem to naisto, ale myslím si, že to je tá správna vec, ktorú musím urobiť.“ A urobte to. Ak sa to neukáže ako správna vec, poučíte sa a už to znovu neurobíte. Spravíte krok späť, popremýšľate, čo by mohlo fungovať a zopakujete postup. Akonáhle tento postup zopakujete stotisíckrát, stanete sa chytrým, vzdelaným a pre vonkajší svet – talentovaným. Rozhodli ste sa urobiť to, čo bolo potrebné, boli ste ochotní zlyhať a učiť sa.

Nič nie je viac urážajúce, ako povedať umelcovi, hudobníkovi, športovcovi či biznismenovi, ktorí tvrdo makali na tom, aby sa stali skvelými v tom, čo robia, niečo ako: „Máš skutočne šťastie, že máš takýto talent.“

Niektorí mi vravia: „Andy, máš také šťastie, že si dokázal vybudovať také úspešné firmy, si tak talentovaný podnikateľ.“ Poviem vám, to je tá najvzdialenejšia vec od pravdy.

Som len dobrý v neopakovaní rovnakej chyby 2-krát. Som dobrý vo vyberaní si ísť do akcie. Nie som talentovaný. Nie som lepší, nikto z týchto ľudí. Nie sú viac talentovaní, ako vy. Pochopili, že úspech je voľba. Váš život je odrazom volieb, ktoré ste urobili do tohto dňa a nič viac. Všetko ostatné, čo si nahovárate, sú len hlúpe výhovorky.

Prestaňte sa vyhovárať. Prestaňte hovoriť, že ostatní majú talent. Prestaňte sa pozerať na druhých a hovoriť o veciach, ktoré oni majú a vy nie.

Uvedomte si, že váš život je odrazom volieb, ktoré denne robíte a že máte každý deň príležitosť robiť tie správne. To je rozdiel medzi vami a tým, kde ste teraz a medzi vami a tým, kde chcete byť o 5 rokov. Keď sa pozriete na druhých ľudí a poviete: „Páni, majú predo mnou taký náskok a pritom sú rovnako starí ako ja.“ Dôvodom, prečo pred vami majú taký náskok a sú rovnako starí ako vy nie je, že sú talentovaní, ale že dokázali robiť lepšie voľby dlhšie, ako vy. Prestaňte to hádzať na talent a začnite rozmýšľať o voľbách, ktoré denne robíte.

Zdroj: soundcloud.com, Obrázok: youtube.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov