Nedostatok energie, zlá nálada aj drobné zdravotné problémy, to všetko môže vznikať v dôsledku psychických, ale i fyzických ťažkostí. Cestou, ako znova nadobudnúť svoj stratený životný rytmus a energiu je pokúsiť sa o harmonizáciu tela aj duše.
Možno sa vám to bude zdať nelogické, ale stres a pozitívna energia sú si v podstate veľmi podobné. Sú to totiž emócie tvoriace dve strany jednej mince. Len málokto síce túži zažívať dennodenný, nikdy nekončiaci stres, ale občasný adrenalín a nabudenie, ktoré stresová situácia môže priniesť, dokáže vliať veľkú dávku sily a aktivity. Za to môže najmä adrenalín, ktorý sa pri stresových, vyhrotených životných situáciách vyplavuje, a tak nám pomôže prekonať aj zdanlivo neriešiteľné veci a okamihy.
Mnohí z nás práve pod ťarchou vážnosti danej situácie zo seba vydajú to najlepšie zo seba, prípadne zvládnu veci omnoho rýchlejšie a lepšie, ako za normálnych, pokojných podmienok. Takéto vypätie, hoci nás poháňa vpred a ženie k prekonávaniu samého seba, však ľudský organizmus dlhodobo neunesie.
To je taký stres, ktorý nás nenabíja, ale naopak rozožiera zvnútra, pričom je často následkom fyzických činností, z ktorých nemáme práve radosť – môže byť za tým drastická diéta, nespavosť či dlhotrvajúce rodinné alebo pracovné problémy.
Tento stres nikomu nepomáha, ak trvá neprimerane dlho, čoskoro sa začne prejavovať aj na našom organizme. Počiatočný vplyv energie, ktorý môže stres vyvolať, postupne slabne, cítime sa čoraz vysilenejší a do toho prichádzajú aj zdravotné ťažkosti. A tie častokrát nezvládneme vyriešiť bez lekárskej pomoci.
Tie pravdaže neplatia univerzálne, je ich lepšie chápať individuálne s vedomím, že na každého zaberá niečo iné. Niečo spoločné však predsa len majú: Pri dobíjaní stratenej energie je potrebné dostať do rovnováhy svoje telo i dušu. Jedno bez druhého totiž nefunguje.
Neberte ako hlúpe frázy, ak vám niekto poradí, že najlepšie funguje na stres cvičenie, dobrá masáž, zdravá a vyvážená strava. Tie sa neodrazia len na vašej vizáži, ale aj na duševnom pokoji.
Ak sa aj vy už nejaký čas len pomaly, bez chuti vlečiete a neviete, ako ďalej, nezúfajte! Pomôcť si môžete i sami, pokojne u vás doma, stačí len pevné odhodlanie a chuť. A potom už iba nepoľavovať, nech majú „protistresové“ metódy aj efekt. Zázraky sa však neudejú na počkanie, preto vytrvajte a po istej dobe budete prekvapení, ako sa vám uľaví.
Masírujte si nohy
Zlá nálada sídli v nohách. Ten, kto sa chce znova cítiť fit a plný sily, musí začať pekne zdola, najlepšie masážou reflexných zón na chodidlách.
Postláčajte a premasírujte si jeden prst po druhom, najprv zľahka, potom pritlačte. Začnite malíčkom, palec si nechajte na koniec. Ideálne je takúto masáž opakovať aspoň dvakrát denne na oboch nohách. A na záver je skvelé dať si ľadovú sprchu, aspoň na tie nohy.
Veľa svetla
Svetlo podporuje v tele tvorbu hormónov, ktoré vylepšujú našu náladu. Každý deň je preto vhodné absolvovať kratšiu prechádzku, nie však po nákupnom centre, najlepšie je totiž svetlo denné, úplne najviac dokonalý slnečný jas.
Ak neznášate zimu, pretože je stále tma a sychravo, pomôže aj svetlo umelé.
Nedostatok slnka dokáže zahnať a zároveň doplniť vitamín D lampa imitujúca denné svetlo, postavte si jednu takú k svojmu počítaču alebo ju využívajte pri čítaní.
Uvoľnite sa
Všimli ste si, ako s vami stres a únava doslova „točia“? Zvesené ramená, postava zhrbená, celé telo stuhnuté. Rýchlo sa narovnajte! Hrdo vztýčte hlavu, pretrepte ovisnutými končatinami a uvoľnite celé telo.
A v tom vám pomôže už spomínaná dobrá prechádzka na čerstvom vzduchu či iná príjemná, zmysly povznášajúca aktivita.