Potešte svoju dušu: 7 maličkostí, ktoré vás zahrejú pri srdci

Vianočný čas – to nie je len pohoda a oddych po boku najbližších, ale čoraz viac najmä stres z nedostatočného počtu darčekov, napečených koláčov a nie dosť vyčistených okien aj zvyšku príbytku. Pri tom všetkom naháňaní sa zabúdame na podstatu najkrajších sviatkov v roku – byť spolu a tešiť sa zo svojej prítomnosti a z toho, že sa máme radi.

Ak aj vy máte tých, s ktorými ste trávili tohtoročné sviatky pokoja a radosti, uchovajte si spoločne strávený čas čo možno najdlhšie v srdci a do budúcna sa vyvarujte zbytočným naháňačkám za nepodstatnosťami. Najväčšie životné šťastie, ktoré je obzvlášť citeľné na Vianoce, je totiž mať pri sebe milovaných ľudí, s ktorými môžeme a chceme byť. Nie všetci totiž to šťastie majú, a to viac by sme si ho my ostatní mali ceniť a uvedomovať.

Nič to, keď ste tento rok ešte v predvianočný víkend celí upotení behali po meste a zháňali, čo vám chýbalo. Možno o rok si to už zariadite inak a vianočnú atmosféru precítite so všetkým podstatným, čo k nej patrí. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

1.Nezabúdajte na rodinu

Nie však v zmysle kupovania čo najhonosnejších darov, ale skôr v počte strávených spoločných chvíľ. Obzvlášť starší ľudia, prarodičia i rodičia, ocenia, keď si na nich ich dospelé deti a vnuci nájdu čas a prídu ich pozrieť. Pre nich je práve chvíľka vo vašej spoločnosti tým najcennejším, tak na nich nezabúdajte a neosobné darčekové balíčky vymeňte za viac vašej pozornosti.

2.Poprajte susedom

Pri tom všetkom vypekaní a upratovaní si spomeňte aj na tých slabších, osamelejších a starších. Možno je niekto taký aj vo vašej bezprostrednej blízkosti, čo tak ten starký, váš sused alebo tá milá staršia pani odvedľa? Úprimné prianie krásnych sviatkov, ochutnávka vašich medovníkov či navrhnutie pomoci s vianočným upratovaním by ich isto potešili, zvlášť, ak sú sami a chorľaví.

Je to tiež dobrá príležitosť na napravenie pošramotených susedských vzťahov.

3.Nebojte sa pomáhať

Nie vždy je treba robiť veľké gestá, ak chcete pomôcť. Áno, znie veľkolepo, ak niekomu poviete, že ste adoptívnym rodičom siroty niekde v Afrike, ale rovnako sa cení aj pomoc miestnej charite či bezdomovcovi, ktorého denne vídate. Niekedy pomôže malý finančný dar, ľudia v núdzi sa však potešia akejkoľvek pomoci, nemusíte byť preto milionárom, aby ste pomáhali. Každý, kto môže, chce pomáhať, na Vianoce dvakrát toľko, preto dlho neotáľajte a pomôžte, ako viete. Cení sa všetko, dôležitá je ochota. Staré šatstvo, hračky, s ktorými sa vaše deti už nehrajú, skrátka niečo, čo je pre vás už nepotrebné, iným vyčaruje úsmev na tvári. A vám, koniec – koncov, tiež.

4.Spomeňte si aj na priateľov

Celý rok sa nezastavíme. Kolotoč – práca, rodina, práca, rodina nás natoľko pohlcuje, že ani s kamarátmi sa nemáme čas poriadne stretnúť. Ak ste to počas roka nestihli, aspoň vianočný čas využite na telefonát starej priateľke či stretnutie s partiou z vysokej. Na chvíľu vypnete, pospomínate a navzájom sa podporíte. Zvlášť priateľ, ktorý má za sebou ťažký rok, ocení, ak si na neho spomeniete a venujete mu hoci len niekoľko minút telefonického rozhovoru. Nik vám však nebráni prizvať kamaráta aj k štedrovečernému stolu, tí štastnejší by nemali zabúdať na tých menej veselých, najmä ak ide o vašich blízkych ľudí. Nik predsa nepovedal, že pri sviatočnom stole sa môže zísť len rodina, čím viac srdečnejších ľudí pospolu, tým radostnejšia chvíľa to pre vás všetkých bude. Ten pocit, že nie ste sám, je predsa nadovšetko.

5.Dajte možnosť si privyrobiť ľuďom v núdzi

Zatiaľ čo vy nič nestíhate a ešte ste nevypratali ani pôjd, ani napečené nemáte, sú ľudia, ktorí by vám s týmito prácami vedeli pomôcť. Čo tak poprosiť šikovnú známu, o ktorej viete, že je čerstvo po rozvode a má hlbšie do vrecka, či by pre vás nenapiekla sviatočné koláče? Pravdaže za finančnú odmenu.

Alebo oslovte bezdomovca, ktorého už nejaký čas stretávate a vždy sa k vám milo prihovorí. Skúste mu navrhnúť, či by vám nepomohol vypratať pivnicu výmenou za to, že si z nej bude môcť odviezť všetko, čo môže dať do zberu. A prihodíte ešte zopár eur k tomu. Garantujeme vám, že dobrý pocit bude obojstranný. Nič totiž nepovzbudí ľudskú myseľ tak, ako ocenenie za vykonanú prácu.

6.Nemíňajte za drahé dary

Na čo, ak váš dar zapadne prachom niekde na poličke v skrini? Málokedy sa totiž trafíme do vkusu a potrieb tých, ktorých obdarúvame a tak skončíme pri obligátnych kozmetických balíčkoch či kuchynských pomôckach. Ak chcete kúpiť originálne a pritom nepredražené dary, ktorých kúpou aj niekomu pomôžete, radšej podporte napríklad chránené dielne a kúpte niečo pekné od nich.

7.Pomáhajte počas celého roka

Nielen na Vianoce by sme mali byť štedrí a túžiť niekomu pomôcť. Ak sa na to cítite, pomáhajte počas celého roka. Najlepšie nastavením trvalého mesačného príkazu, pokojne môže ísť aj o drobné, ktoré budú zasielané na účet charite či niekam inam, kde je pomoc potrebná, podľa vášho výberu. Možno si myslíte, že tých pár eur nikoho nespasí, ale opak je pravdou. Poznáte to, euro k euru… ak prispejú viacerí, je z toho ozajstná, hmatateľná pomoc, ktorá mení životy. Vy a vaše dobré skutky ich menia, a to stále, nielen počas vianočných sviatkov.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov