Problémový kolega? Nenechajte sa ním rozladiť

Konečne ste získali vysnené, tvrdo vydreté miesto a už sa neviete dočkať prvého dňa v novej práci?

Aké je však vaše sklamanie, keď hneď po nástupe zistíte, že pracovné prostredie je tak trochu… nepriaznivé.

Kolegovia, ktorí vám kazia deň i pracovnú morálku, vedia slušne vytrápiť aj toho najpremotivovanejšieho zamestnanca.

Ako to teda ustáť a nenechať sa rozladiť inými?

Nevzdávajte to

Možno sa vám na prvý, druhý aj piaty pohľad zdá, že kancelária, kde máte pracovať, je plná ľudí z inej planéty a vy si s nimi nikdy neporozumiete, napriek tomu to hneď nezatracujte.

Ešte predtým, ako sa tým necháte celkom zdeptať a podanie výpovede bude pre vás jediným schodným riešením, porozhliadnite sa ešte raz okolo seba a pokúste sa nájsť nejakú spriaznenú dušu.

Na začiatok postačí aspoň jedna a možno časom zistíte, že predsa len je vás tam viac, ktorí sa dokážete zasmiať na rovnakých vtipoch a máte aj ďalšie spoločné témy na rozhovor.

A tých ostatných jednoducho berte ako nevyhnutné zlo, súčasť inak skvelej práce. Kolegov si, podobne ako rodinu, zväčša nevyberáme a musíme s nimi spolunažívať.

Svet totiž nie je čiernobiely, takže očakávať, že s vami budú všetci zdieľať rovnaké názory, je utópia.

Napriek tomu to nie je dôvod vešať hlavu a vidieť všetko negatívne. Tak, ako niekto nevyhovuje vám, ani vy asi nesedíte všetkým.

No a čo?

To je celkom v poriadku, je to predsa v prvom rade vaša práca, a nie posedenie s kamarátmi.

Pracovať sa musíte naučiť aj s ľuďmi, s ktorými by ste na tú kávu či do kina nikdy nešli. Na to máte totiž čas práve po práci, s vašimi ozajstnými priateľmi.

Rady a triky, ako sa zžiť s kolektívom

 • Nepokúšajte sa meniť nikoho na svoj obraz, rovnako vy predsa nechcete, aby menili vás.
 • Pozorujte, sledujte a nevyvodzujte unáhlené závery.
 • Počúvajte, hoci vás to vôbec nezaujíma, v mene dobrých pracovných vzťahov sa jednoducho musíte naučiť tváriť, že ste samé ucho.
 • Usmievajte sa, i keď vám vôbec nie je do smiechu. Úsmev je totiž nákazlivý a rozjasní tvár každého, aj zdanlivo najväčšieho nepriateľa.
 • Nešetrite pochvalou, oceňte, ak je čo, buďte milí a ústretoví. Vždy je niečo, čo možno pochváliť a vy, vrámci fungujúcich vzťahov s kolegami, si to tiež všímajte.
 • Zaujímajte sa, nebojte sa požiadať skúsenejších o radu či tip, uvidíte, že aj to je účinný spôsob, ako prelomiť ľady a zdanlivú nesympatiu.
 • Nevyčleňujte sa dobrovoľne z kolektívu. Zúčastňujte sa spoločných obedov aj debát, hoci držíte diétu či nemáte čo k danej téme povedať. Jednoducho buďte prítomní.
 • Rovnako tak neodmietajte pozvania na spoločné akcie po práci. Minimálne tomu dajte šancu a uvidíte, či sa to dá vydržať. V najhoršom prípade sa predsa vždy môžete pod nejakou zámienkou vytratiť.
 • Ak sa už teda zúčastníte posedenia v bare, neprežente to s alkoholom. Nechcete predsa ukázať viac, než je nevyhnutné. A vaše negatívne, alkoholom posmelené stránky sú jednou z vecí, ktoré si radšej nechajte pre seba, prípadne pre ozajstných kamarátov, ktorí vás už dobre poznajú.
 • A takisto sa nepokúšajte zbližovať rozprávaním intímností zo svojho súkromia. Aspoň do času, kým sa lepšie nespoznáte a nebudete vedieť, komu môžete dôverovať.
 • Je dôležité zistiť, kto je v skupine kolegov akousi prirodzenou autoritou. Keď si totiž získate jeho, máte napoly vyhrané.

Stať sa súčasťou kolektívu, akéhokoľvek, najmä, ak ste v ňom noví, nie je nikdy jednoduché. Namiesto toho, že sa budete od začiatku separovať a hľadať na každom iba negatíva, skúste zapadnúť.

Možno nie ste na rovnakej vlnovej dĺžke, s každým určite nie, majte na pamäti, že v skupine sa vždy nájde niekto, s kým si je možné porozumieť.

Je to však o veľkej snahe, ochote komunikovať a nebáť sa zariskovať.

Rovnako nedôverčivo, ako sa vy dívate na ostatných, sa totiž aj oni pozerajú na vás. Kvôli obavám, možnej konkurencii, dôvodov je neúrekom.

Pre dobré pracovné vzťahy a pohodu na pracovisku však stojí za to urobiť aj nejaký ústupok, i voči kolegom, ktorí vám nie sú celkom po chuti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov