Vaša práca vás neuspokojuje? Dobre si premyslite, či ju skutočne zmeníte

Tí, ktorí sa cítite ako v pasci, bez perspektívy v zamestnaní, ktoré vás nenapĺňa, by ste nikdy nemali robiť unáhlené rozhodnutia. Najmä, ak ste pod vplyvom veľkého stresu či depresie. 

Na všetko sa je treba dobre pripraviť, aj na takú veľkú zmenu, akou zmena zamestnania rozhodne je. A preto, ak ste skutočne dospeli do fázy, kedy máte pocit, že viac už neznesiete, že už nevydržíte ani deň, pretože váš šéf vás ohromne vytáča, kolegovia vám hádžu polená pod nohy a ani ohodnotenie vašej snahy nie je adekvátne, napriek tomu počkajte, kým doznie najväčší hnev i sklamanie a postupne, veľmi premyslene sa pripravte na veľký krok vo vašom živote, akým zmena práce dozaista je.

Ako na to?

Zvážte všetky svoje možnosti

V dnešnej dobe sa mnoho zamestnaných ľudí ocitlo v situácii, ktorá sa im zdá neriešiteľná. Možno im nevyhovuje pracovná náplň, pracovný kolektív či plat, napriek všetkým výhradám sa však neodvažujú opustiť takéto zamestnanie, pretože nevedia, či a ako by si našli iné, lepšie.

Odpoveď psychológov je ale jednoznačná: Ak vás vaša práca ubíja, je nevyhnutné to riešiť.

Hoci to nie je proces jednoduchý, je vo vašich silách to zvládnuť. Iba sa musíte na všetko, čo s tým súvisí, čo môže nastať, dobre pripraviť. Odborníci radia ako prvý krok analýzu svojej aktuálnej situácie.

Zamyslite sa nad tým, čo vám u súčasného zamestnávateľa prekáža, to totiž býva podstatným štartérom ku zmene.

Je to nepríjemný nadriadený, otravní kolegovia, zlá doprava do práce, nepriateľská pracovná atmosféra či je to, čo vás najviac hnevá, nedostatočné finančné ohodnotenie za vašu prácu?

Mnohých ich profesia vnútorne neuspokojuje, často sa nestotožňuje s ich pôvodnými predstavami o zamestnaní, s ich dosiahnutým vzdelaním… Dôvodov, prečo byť nespokojní, je neúrekom.

Zariaďte sa podľa toho

Práve na základe jasnej definície, prečo vám súčasná práca nevyhovuje, by ste mali ďalej postupovať.

Po upresnení, často sami pre seba, faktorov, ktoré stoja za vašou nespokojnosťou a túžbou nájsť si iné pracovné miesto, prichádza ďalšia fáza: Je potrebné prísť na to, čo by vás napĺňalo.

I keď sa to zdá byť jednoduché, zvyčajne je to presne naopak. Toto uvažovanie o neistej budúcnosti je totiž v mnohých prípadoch kameňom úrazu.

Tu veľmi pomôže, keď si spíšete všetky činnosti, ktoré vám za posledné obdobie urobili radosť, bavili vás a chceli by ste sa im ešte niekedy venovať. Tiež nezabúdajte na svoje už nadobudnuté profesijné skúsenosti a vzdelanie, ktorým disponujete. To všetko dohromady tvorí „balík“, z ktorého môžete vychádzať.

Konkrétne kroky, reálna zmena

Až teraz začína zmena nadobúdať reálne kontúry. Ak si však stále neviete dať rady a uviazli ste v niektorom bode, možno vám pomôže odborné poradenstvo vo forme profesijných poradcov a trénerov. Často práve pohľad niekoho iného, ako nás on vníma, pomôže v zložitom rozhodovaní a posilnení sebadôvery.

Stopercentnú istotu nečakajte

Najmä, ak túžite po práci kreatívnej, slobodnej, musíte odhodiť strach a fungovať aj na „voľnej nohe“. Mnoho ľudí sa práve toho obáva, nechcú opustiť síce neuspokojivé, ale predsa len stabilné pracovné miesto, pretože sa obávajú neistoty slobodného povolania. Nič však nie je zadarmo, ani spokojnosť a možnosť robiť to, čo nás skutočne napĺňa.

Navyše, možno k tomu ani netreba pristupovať takto radikálne.

Ako naznačuje súčasný trend, mnohé spoločnosti čoraz viac uprednostňujú prácu na dohodu, faktúru či formou krátkodobých projektov.

A to môže byť aj váš prípad.

Skúste teda rozhodiť svoje „siete“ a zaiste budete prekvapení, že na mnohých, pre vás príťažlivých veciach, dokážete pracovať aj popri práci. A časom, ak budete vytrvalí a nebudete očakávať, že zmena nastane zo dňa na deň, bude zaujímavých projektov stále viac, s nimi porastú aj finančné odmeny, no predovšetkým váš pocit z práce sa zmení a konečne budete pracovať s chuťou.

A vtedy sa možno odhodláte ísť do toho.

Obrázok zdroj: http://www.womendisease.com/wp-content/uploads/2014/06/a-stressed-business-woman-looks-tired-she-answer-telephones-in-her-office.jpg

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov