Zatracované aj obdivované osudové ženy

Príťažlivé, pohľadom a úsmevom zvádzajúce, nabité sexualitou, osobným šarmom a krásou, ale aj múdre a prešibané schopné zviesť ktoréhokoľvek muža. Také boli a sú aj dnes osudové ženy, lepšie známe pod názvom femme fatale. Svet je plný krásnych žien, ale naozajstných femme fatale je málo. Ale aj napriek tomu sa ich v histórii zopár nájde. Nielen muži, ale celý svet im ležal pri nohách a ony si toho boli vedomé. Každá z nich zmenila svet svojím vlastným spôsobom. Aj keď je ich život dobre známy verejnosti, ich osobné čaro a tajomstvo, ktorým boli  a sú dodnes zahalené, ľuďom unikajú.

Dá sa povedať, že prvou takouto ženou bola egyptská panovníčka Kleopatra, nazývaná aj „kráľovná kráľov“.  Táto osudová žena žila ešte pred naším letopočtom a bola poslednou panovníčkou Egyptu z dynastie Ptolemaiovcov a jedna z prvých femme fatale, ktorá sa stala legendou a „prežila“ tisícročia. O jej kráse kolovali a kolujú dodnes doslova mýty. A práve túto krásu využívala ako mocenský prostriedok. A keď hovoríme o tom, že femme fatale dokážu počarovať  každému mužovi, aj ona si dokázala omotať okolo prsta najvýznamnejšieho muža vtedajšieho sveta, Ceasara, a rovnako aj jeho príbuzného Antónia. Jej život nebol ľahký a ako žena vládkyňa bola aj často znevažovaná, zosmiešňovaná. Aj napriek tomu sa nevzdávala a bojovala až do konca. Mnohé zvesti aj knihy hovoria, že bola vzdelaná, krásna, múdra a vždy upravená. Za každých okolností chodila krásne oblečená a bohato zdobená. Na hlave mala zlatý diadém, znázorňujúci zlaté perá, slnko a pár rohov. Úzkostlivo dbala na čistotu, používala parfumy z cédra škoricovníka, myrhy a mala dokonalý mejkap z prírodných farieb. Jej ruky boli často zdobené jemnými vzormi namaľovanými henou. Nosila dlhé nariasené ľanové šaty ozdobené výšivkami, korálikmi a šperkmi. Málokto vie, že Kleopatra si so sebou na každú cestu brala 500 kôz a v ich mlieku sa denne kúpala. To jej malo udržať a zachovať mladosť a krásu. Bola tiež autorkou jednej z prvých kozmetických kníh. Jej recepty na krásu, napísané na papyruse, sa zachovali dodnes. Jej osud bol tragický, rovnako ako osud jej ríše. Spáchala samovraždu uštipnutím hada. O tejto smrti sa hovorilo, že zabezpečí večný život a nesmrteľnosť. Či je to tak, to ostáva mýtom. Ale jej meno a život sa nesmrteľnými stali.

Ďalšia dáma, rovnako neprežila dlhý a spokojný život, ale zato búrlivý a pikantný. Podľa dostupných informácií ani tak neoplývala krásou,  a predsa jej muži ležali pri nohách. Bola to asi najznámejšia kurtizána a špiónka všetkých čias. Aj keď o jej špiónstve by sa dalo polemizovať. Bola či nebola, to ostáva tajomstvom. Pokojne ju môžeme nazvať aj femme fatale prvej svetovej vojny. Reč je o slávnej a tajomstvom opradenej osudovej žene známej ako Mata Hari. Táto pôvodom Holanďanka, vlastným menom Margaretha Gertruida Zelle, mala krásne detstvo aj vďaka svojmu bohatému otcovi, ktorý podnikal v ropnom priemysle. Navštevovala len exkluzívne školy, bola veľmi inteligentná. No keďže je aj šťastie v biznise vrtkavé, jej otec zbankrotoval a matka zomrela po tom, ako sa rozviedla s jej otcom. Nezostávalo jej nič iné, ako sa dobre vydať. A tak aj urobila. Manželstvo však bolo pre ňu veľkým sklamaním. Muž bol alkoholik, bil ju a podvádzal. Mali spolu dve deti, chlapček zomrel na syfilis a dievčatko jej muž po rozvode vzal. Celkom opustená sa presťahovala do Paríža, kde sa živila ako orientálna tanečnica pod menom Mata Hari. Práve vďaka tejto práci sa okamžite stala hviezdou európskych salónov aj obdivovanou a žiadanou  bohatými a mocnými mužmi. Ktovie, možno aj preto, že tancovala nahá, zahalená len do šperkov a závoja. A k tomu, aby sa stala napokon aj prostitútkou, už nechýbalo veľa. V jej posteli sa vystriedali politici, vysokopostavení vládni úradníci i dôstojníci. A práve dôstojníci sa jej napokon stali aj osudnými. Tu sa zrodil mýtus o špiónke Mata Hari, ktorá údajne pracovala pre nemeckú tajnú službu. Potom vraj zase pracovala pre Francúzov a pôsobila aj ako dvojitá agentka. Iné zdroje zase hovoria o tom, že obe ponuky odmietla. Jej koniec bol naozaj tragický. Aj keď sa jej špiónstvo nikdy nedokázalo, napokon ju uznali vinnou a v 41 rokoch ju aj zastrelili. Jej smrť poslúžila snáď len jednej veci. A to tej, že odštartovala jej vlastný večný príbeh o femme fatale.

      Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis. Meno, ktoré tiež patrí medzi tie, ktoré pozná celý svet. Podľa mnohých obdivuhodná žena, jedna z najväčších osobností 20. storočia,  módna ikona, bojovníčka za ľudské práva, matka a v neposlednom rade prvá dáma Ameriky už vo veku 31 rokov. Mužmi jej života boli 35. prezident USA John Kennedy a po jeho smrti grécky miliardár Onassis. Navonok tvorila s prvým manželom idylku dokonalej rodiny, pravdou však bolo, že bola podvádzanou manželkou. Aj napriek skutočnosti, že to bolo verejné tajomstvo, ona si zachovala glanc dámy a stala sa jednou z najpopulárnejších osôb na svete. A nielen to. Postupne si začala získavať status celebrity nielen medzi obyčajnými ľuďmi, ale aj rôznymi štátnikmi či politikmi. Bola veľmi obľúbená, kultivovaná, sofistikovaná, vzdelaná a šarmantná. Potom nasledovalo zavraždenie jej manžela prezidenta USA v roku 1963. Po jeho smrti sa aj s deťmi utiahla a nakoniec odišla načas z krajiny. Veľkým prekvapením pre novinárov bola jej svadba s miliardárom Onassisom, ktorá jej však priniesla veľa negatívnej publicity. Mnohí jej krajania ju považovali za zradcu, keď sa rozhodla odísť do Grécka. Taktiež sa stala terčom paparazzov. No nanešťastie jej osud neprial, pretože sa stala po druhýkrát vdovou, a to mala len 46 rokov. Vrátila sa naspäť do Ameriky, kde sa živila ako redaktorka a bojovala za zachovanie kultúrneho dedičstva v Amerike. Osud jej však opäť uštedril krutú ranu. Diagnostikovali jej rakovinu a vo  veku 64 rokov zomrela. Dnes z ich rodiny žije len dcéra Caroline, ktorá sa venuje politike rovnako ako jej otec.

Ďalšiu femme fatale netreba nijako špeciálne predstavovať. Životný príbeh aj koniec slávnej hollywoodskej herečky  Marylin Monroe pozná azda každý. Bola stelesnením osudovej ženy, sexsymbol 50. rokov 20. storočia. Počas svojho krátkeho života sa stihla trikrát vydať. Podľa viacerých Marilyn nezvládala tlak a tiež požiadavky filmových štúdií. Trpela depresiami a bola závislá od liekov. Krátko po rozvode tretieho manželstva a po tom, čo s ňou štúdiá rozviazali zmluvu, našli Marilyn v jej byte mŕtvu 5. augusta 1962.  Jej záhadná smrť, políciou a úradmi „upravená“ a klasifikovaná ako samovražda, z nej spravila novú ikonu: celebritu, ktorá sa stala obeťou vlastnej krásy a slávy. Jej koniec je rovnako opradený tajomstvom. Nikto netuší, či zomrela prirodzene, alebo spáchala samovraždu. Jedna vec je však verejne známa, a to jej milenecké aféry s bratmi Kennedyovcami. Prinajmenšom s jedným z nich, s manželom Jaqueline Kennedy. Po smrti sa stala doslova ikonou a slávnou obeťou krásy a slávy.

A za osudovú ženu možno pokladať aj legendárnu Coco Chanel, francúzsku módnu tvorkyňu a zakladateľku značky Chanel, existujúcej dodnes. Znamenala progresiu a revolúciu vo svete módy, zaviedla v ženskom šatníku nosenie nohavicového kostýmu, vytvorila parfumy predávané ešte aj dnes po celom svete a nový štýl bižutérie. Z bezvýznamnej chudobnej modistky sa vypracovala na najprestížnejšiu módnu značku vo svete a na obdivovanú ženu so zástupom mladých šľachticov a dôstojníkov. Vzťahy s mužmi jej poskytli inšpiráciu na tvorbu modelov a vďaka jej milostnému vzťahu s veľkovojvodom Dmitrijom Pavlovičom Romanovom, bratancom posledného ruského cára v exile, vytvorila Chanel N°5 v podobe vtedajšej fľaše ruskej vodky. Jej odvaha, sebavedomie, rozhodnosť v kombinácii s eleganciou a rúškom tajomstva z nej urobili femme fatale , módnu ikonu, autorku známeho výroku, ktorý si mohla dovoliť povedať len ona: Nerobím módu, ja som móda.“ No aj jej ikona bola pošpinená obvineniami zo špionáže, pre ktoré sa dostala pred očistnú komisiu. Bola načas uväznená a nakoniec musela odísť na 10 rokov do exilu do Švajčiarska, kde sa jej zmocňovala depresia, duševné zranenia z minulosti, až napokon zomrela vo svojom slávnom apartmáne hotela Ritz vo veku 87 rokov.

Ako sami vidíte, byť skutočnou femme fatale neznamená len krásu, obdiv, úspech či bohatstvo, ale aj akýsi druh prekliatia, ktoré postihli aj tieto osudové ženy.

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov