Žiarlivosť vás ničí! 4 spôsoby, ako sa jej zbaviť!

A najlepšie raz a navždy!

Kto múdry to povedal, že láska bez žiarlivosti akoby ani nebola láskou? Bez ohľadu na to, aby sa dokázalo, či to skutočne vyriekol nejaký mudrc a či boli jeho slová pravdivé, mnohí si toto tvrdenie vzali za svoje a riadia sa ním vo svojich vzťahoch. Výsledkom čoho je osočovanie, upodozrievanie, nedôvera, strach. Samé negatívne pocity, čo s láskou veľa spoločného nemajú.

Ak niekoho milujeme, mali by sme mu v prvom rade dôverovať, ináč už akoby vopred pochybujeme o jeho citoch k nám a zhadzujeme jeho, seba i náš vzťah.

Áno, je veľmi bolestivé, keď prídeme na to, že nás zradil milovaný partner, otázkou však ostáva, čo z toho pre nás plynie?

Zlyhali sme my a preto nás podviedol?

Alebo len jednoducho hľadal niečo iné, čo sme mu my, napriek veľkej snahe a úprimným citom, nedokázali dať?

Je teda chyba v ňom či v nás?

Chybné býva najmä videnie celej situácie, ktorú mnohí vyhodnotia ako podraz na seba, na svoju dôstojnosť, prípadne už nechcú žiť alebo celí presiaknu nenávisťou k dovtedy milovanej osobe.

Najhoršie však je, ak sa pocitmi ČO AK MA PODVÁDZA zhrýzame dávno predtým, ako k nevere dôjde, a možno k nej ani nikdy nepríde, len my sme už žiarlivosťou takí nakazení, že nedokážeme vidieť skutočnú realitu. Žijeme v preludoch, čím pochovávame nielen vzťah, o ktorý sa tak trasieme, no najmä sami seba.

Žiť v neustálom strachu, čo práve teraz robí môj partner, sledovať ho, prezerať mu mobil, mailovú poštu a sám seba tým zhadzovať, to nejde donekonečna. Je veľmi ubíjajúce, pre oboch, keď jeden vo vzťahu extrémne (a často nezmyselne) žiarli, vytrvať a zvládnuť to.

Ako totiž presvedčíte o svojej „nevine“ niekoho, kto vás obviňuje bez dôkazov? A chcete to ešte vôbec? Byť s niekým takým…

Zložité otázky, ešte komplikovanejšie odpovede. Ak však niekoho napriek jeho spútavajúcej žiarlivosti milujete, prečítajte si 4 kroky, ktoré by vám i jemu mohli dopomôcť na ceste k vyrovnanému vzťahu bez žiarlivostných scén.

  1. Primerane sa báť je normálne

Nenormálne je nevedieť odhadnúť hranice. Ak žiarlite a chcete s tým skoncovať, pretože to najviac ubližuje práve vám, objasnite si, z čoho pramenia tie nepodložené obavy.

Ste s niekým, koho milujete. Vybrali ste si ho preto, pretože vás niečím veľmi priťahoval, rozumiete si, a teda je úplne pochopiteľné, že o takúto spriaznenú dušu nechcete prísť.

Áno, je príťažlivý, možno majetný, má rozhľad, je zábavný, a tak vám logicky napadlo, že ak sa páči vám, môže sa páčiť aj druhým. Nepochybne. Ale ak chcete radšej niekoho menej atraktívneho, len aby ste mali dušu na pokoji, to asi nebudú tie pravé city.

To, že partnera bezdôvodne z niečoho upodozrievame a žiarlime na neho, hoci nám na to nedal žiadne adekvátne dôvody, vypovedá veľa najmä o nás, o našom nedostatočnom sebavedomí i o tom, ako málo veríme svojmu partnerovi. Najhoršie je, že tí najväčší žiarlivci sú presvedčení o svojej pravde a aj keď nenájdu dôkazy, neuspokoja sa, práve naopak, sú ešte podozrievavejší a hľadajú ešte úpornejšie ako dovtedy.

Máte pocit, že toto je život, ktorý chcete žiť? Večné pochybnosti, nedôvera a strach?

  1. Dôvera je lepidlo, ktoré nás drží pohromade

A nedôvera zasa riedidlo, ktoré všetko zlepené skôr či neskôr zaručene oddelí.

Nie nadarmo sa hovorí, že kto neverí sebe, nedokáže veriť ani ostatným. Ak teda stále upodozrievate partnera z klamstiev a nevery, nie je to skôr o tom, že pochybujete o sebe?

Jediný spôsob, ako sa naučiť dôverovať a zistiť, či to funguje, je začať s tým. Keď vás i tak podvedú, hlupáka robia zo seba, nie z vás.

  1. Žiadne porovnávanie

To, že na sebe chcete pracovať, je výborné, avšak odpustite si porovnávanie s niekým iným! Základné pravidlo totiž znie: Sme neporovnateľní!

Možno nie ste vysoký so zvodným pohľadom a  plnou peňaženkou, to však neznižuje vašu hodnotu ani právo byť šťastný. Porovnávaním neporovnateľného sa iba zbytočne vystresujete, namiesto toho vyťažte z toho, čo je vo vás najlepšie.

Nepýtajte sa, prečo vás miluje, aj keď je na svete toľko schopnejších, krajších a múdrejších ľudí. Vždy sa totiž niekto taký nájde, to je však nesprávny pohľad na život.

Ak nás niekto miluje, tak je to práve preto, že sme to MY. A taký nie je nik iný.

  1. Vzťah nie je väzenie

Ani pre jedného z vás. Byť občas bez seba nie je na zahodenie. Čo na tom, že chce ísť von s priateľmi? To hneď neznamená, že sa chystá vás podviesť. I keď za tým môže byť všeličo…

Ak však primárne myslíte na to zlé, často sa to napokon stane. Namiesto toho by ste mohli pauzu od partnera naplno užiť a aj vy zájsť na víno so starou kamoškou.

Keď je vzťah pevný, nepotrebuje byť na retiazke alebo zamknutý na štyri zámky. Je fajn vedieť, že ste spolu preto, že chcete, a nie z donútenia.

V prípade, že vás partner opustí, znamená to jediné: Nie je to z prehnanej slobody, ale len preto, že vás dostatočne nemiloval. A nikoho takého predsa po svojom boku mať nepotrebujete!

Myslite na to, že nežiarliť je služba ani nie tak partnerovi, ako sebe samému.

Žiarlivosť nič nedáva, iba berie.

Naša žiarlivosť nevypovedá nič o druhých, ale o nás všetko.

Žiarlivosť je celkom nanič, raz a navždy sa jej zbavte!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov