Zvieratá na prvom mieste

Mnohým ľuďom leží na srdci ochrana prírody, zdravého životného prostredia, zachovanie všetkých druhov živočíchov, sloboda zvierat a podobné témy, o ktorých sa popísalo, ale aj bojovalo všetkými možnými prostriedkami, dokonca aj prostredníctvom známych bohatých tvárí. Práve tie totiž môžu vďaka svojmu bohatstvu  a dobrej vôli veľmi efektívne pomôcť. My ich za to obdivujeme a pripisujeme bod k dobru za to, že svoje peniaze venujú na takéto účely. Ale to nad čím sa nám trocha pozastavuje rozum, je, keď bohatí ľudia  milujú svojich domácich miláčikov a iné zvieratá viac ako ľudí okolo seba či svoje deti a rodinu. Zdá sa to byť ako nezmysel, ale verte, že sa nájdu aj takí, ktorí lásku k zvieratám pozdvihujú nad všetky ostatné lásky aj lásku k svojím vlastným deťom.

 

Čo sa týka starostlivosti, pozornosti, lásky a nehy, ktorú venujú ľudia zvieratám, jednoznačne v tejto kategórii dominujú Američania. O Hollywoode ani nehovorím, pretože to je kategória sama o sebe. Tam sa medzi hviezdami a ich domácimi miláčikmi vytvárajú a pestujú silné a stabilné tradície, ktoré sú niekedy viac ako čokoľvek. V USA venujú médiá domácim zvieratám najvyšších predstaviteľov moci a prezidentov niekedy viac pozornosti, než ich samotným pánom. Z doterajších štyridsiatich troch prezidentov Spojených štátov len traja nemali domáce zviera. Zrejme dali na radu svojho kolegu Harryho S. Trumana: „Ak chceš mať vo Washingtone priateľa, obstaraj si psa či nejaké iné zviera.“ Thomas Jefferson si dokonca dal kedysi zatvoriť pred Bielym domom do klietky grizzlyho.
Podľa odhadov sa v predzáhradkách amerických domov a víl prechádza približne 7-tisíc tigrov a levov. Prípadne trčia v garážach alebo za mrežami na farmách. Je to spolu asi toľko mačkovitých šeliem, koľko ich v Indii voľne žije v prírode. To je aj dôvod, prečo je Amerika nelichotivo známa aj ako najväčšia zoologická záhrada sveta.
Veľa hollywoodskych hviezd využíva svoju popularitu, aby bojovali za domácich miláčikov a za práva zvierat. Nie je to nič nezvyčajné. Aj taká hviezda, akou je George Clooney, si zadovážila svojho domáceho miláčika. Ak by ste však predpokladali, že ide o psa, budete prekvapení. Herec mal totiž prasa menom Max. Išlo o vietnamské prasa, z ktorých kalifornská chovateľka Gayle Spearsová každoročne vychová zo dva tucty, lebo sú to podľa jej vlastných slov jednoducho nádherné zvieratá.  Herečka Jenna Dewan Tatum, o ktorej je známe, že je veľkou ochrankyňou zvierat a bojovníčok za ich práva, je už dlhé roky zarytá vegetariánka a mäsu sa od detstva oblúkom vyhýba. Jej život sa zmenil, keď ako malé dievčatko videla strašidelný dokument o zabíjaní zvierat, vďaka ktorému zmenila svoj pohľad na svet v tomto smere. Odvtedy si dáva pozor, aby produkty, ktoré používa, boli humánne a vo filmoch striktne odmieta nosiť kožu. Americká herečka Kate Bosworth, známa z úspešného filmu Zaklínač koní, je známa svojou láskou k zvieratám. Raz dokonca vyhlásila, že by skôr vyhodila z postele vlastného milenca, než by mala vyrušiť svojho obľúbeného psíka. A herečka Liv Tyler  sa dokonca veľmi rada bozkávala so svojím psom Neilou. Ako sama hovorila, neprekáža jej ani psí pach a sliny.

Láska ľudí k nemým tvorom niekedy siaha až za hranice a zvieratá im vynahrádzajú deti. Nasledujúca herečka však dieťa mala. Aj napriek tomu sa neštítila vo svojej autobiografii s chladným srdcom vyhlásiť, že mala radšej porodiť psa.

Ide o sexsymbol šesťdesiatych rokov Brigitte Bardot, ktorá sa postupne zmenila na symbol rasovej neznášanlivosti. Paradoxne voči všetkým ľuďom.  Prečo na nich zanevrela a vymenila lásku k ľuďom za lásku k zvieratám? Prečo sa z nej stala zatrpknutá dáma, ktorú pre jej kamenné srdce vo Francúzsku neznášajú? V šesťdesiatych rokoch, na vrchole svojej kariéry, bola Brigitte Bardot pre francúzsku ekonomiku rovnako významná ako automobilka Renault. Bardot zbožňoval celý svet, ona však na ľudí zanevrela. S hereckou kariérou skoncovala na vrchole slávy a namiesto ľuďom, ktorí jej spôsobovali bolesť a sklamanie, nasmerovala svoju lásku k zvieratám. Dnes už sa na verejnosti takmer neukazuje a ak áno, väčšinou to má za následok žalobu za šírenie rasovej neznášanlivosti.

Jej filmy sa stali kultom, no jej súkromný život nebola prechádzka ružovou záhradou. Keď otehotnela, mala 25 rokov a dieťa nezapadalo do jej plánov, pretože práve vykročila na cestu slávy. Chcela ísť na potrat, avšak jej milenec ju presvedčil, aby si dieťa nechala, a požiadal ju o ruku. Vo svojej knihe Bardot šokovala svojich fanúšikov a verejnosť vetou: „Tých 9 mesiaco bola nočná mora… Bolo to ako nádor, ktorý sa živil z môjho tela. Nedočkavo som čakala na moment, keď sa ho zbavím. Radšej by som na svet priviedla psa.“ V roku 1960 sa narodil jej jediný syn Nicholas, s ktorým neudržiava žiadne bližšie vzťahy.

        V roku 1973, keď mala 39 rokov, vyhlásila, že svoju mladosť a krásu venovala mužom. Preto sa rozhodla zvyšok svojho života dať svoje skúsenosti, meno aj peniaze zvieratám. Brigitte Bardot postupne premenila svoju vilu v Saint Tropez na zoo. Pravdou je, že Bardot toho pre zvieratá vybojovala viac než dosť. Bránila tulene, niekoľkých módnych návrhárov presvedčila, aby nepoužívali zvieracie kože a kožušiny, dokonca pomohla presadiť zákony na ochranu zvierat. Raz o nej jej staršia herecká kolegyňa Marlene Dietrich povedala: „Láska, ktorú prejavuje psom, je závratná, lenže keď sa človek pozrie okolo seba, nechápe to. Svet je plný bolesti, smrti, chorých a vyhladovaných detí.“

Aj zvieratá sú živé tvory, zasluhujúce si rešpekt, lásku a pozornosť. A predovšetkým, aby neboli porušované ich práva. Ale otázne je, či na úkor rešpektu, lásky a pozornosti vlastných detí, či iných ľudí…

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov