Najbohatšia Austrálčanka a jej názor na chudobu

https://www.pexels.com/photo/man-in-black-jacket-sitting-on-chair-4069290/

Najbohatšou a zároveň aj najnenávidenejšou ženou Austrálie je nepochybne Gina Rinehart. Ktovie, koľko z jej vlastných zamestnancov ju tiež v duchu preklína, keďže je známe, že zamestnáva desaťtisíce ľudí. Asi by sa našlo mnoho takých, keďže o Gine kolujú nemilé zvesti, že chudobných ľudí len využíva a uráža. A jej podrezaný jazyk jej imidž ani o trochu nevylepšuje.

 

Kto je Gina Rinehart?

Gina Rinehart je matka štyroch detí, ktorú vôbec nie je jednoduché zastihnúť. Táto energická žena totiž v roku 1992 zdedila veľkú firmu po nebohom otcovi, akurát, že aj s veľkými dlhmi. Absolútne neznalá veci a so štyrmi deťmi na krku sa však napriek tomu pustila do vyjednávaní so štátom o povolení na vývoz uhlia a železnej rudy na nové trhy. Jej túžbou bolo orientovať sa najmä na Čínu.

Prečo je taká nenávidená? Asi preto, že si povie, čo jej príde na myseľ, a to sa nie každému páči. Ona si však z toho ťažkú hlavu nerobí. Tvrdí, že je lepšie, keď je závidia úspech, než by ju mali ľutovať.

 

Za svoje bohatstvo sa nemieni ospravedlňovať

Nikomu. Gina si váži schopných ľudí, ktorí sa neboja riskovať. Presne takých, ako je i ona sama. Aj preto sa raduje, keď sa každoročne dvíha počet miliardárov, a teda je na svete stále viac úspešných a šikovných ľudí. Je presvedčená o tom, že chudobní im závidia, pričom ale nie sú schopní žiadnej akcie.

„Je zvláštne, že nikto nechce byť chudobný, ale len veľmi málo ľudí sa skutočne snaží zbohatnúť.“ (Gina Rinehart)

Sama vie, o čom hovorí. Gina v 36 rokoch ovdovela a o dva roky neskôr zdedila firmu tesne pred bankrotom. Mala štyri deti a takmer nijakú predstavu, o čom podnikanie s uhlím vlastne je.

V čom teda tkvie tajomstvo jej úspechu? Ako sa jej podarilo postaviť na nohy bankrotujúcu spoločnosť? Vraj za to vďačí svojej schopnosti sústrediť sa len na to, čo je podstatné a nezaťažovať sa viac vecami naraz. Aj jej firma sa preto rozbehla až v okamihu, keď mozog upriamila iba jedným smerom a začala sa informovať, vzdelávať a napredovať. V momente, keď v sebe prebudila svoj obchodný talent. Premýšľanie a činy, to je účinný recept, ktorý vždy funguje.

„Jedine stav vášho konta je ukazovateľom toho, ako sa skutočne zaoberáte svojimi financiami. Ak mi v zrkadle prekážajú nevyčistené zuby, idem si ich vyčistiť. Ak vám prekáža nedostatok peňazí, musíte premýšľať, čo s tým, a tiež podľa toho konať. Len samotným premýšľaním o nevyčistených zuboch stav chrupu nezmeníte.“ (Gina Rinehart)

 

Nemá rada chudobu

Na chudobných Gine prekáža najmä fakt, že akoby vždy čakali na niekoho, kto im pomôže. Nejaký boháč – filantrop, ktorý ich spasí, pričom mu nikdy ani len nepoďakujú.

Kedysi chudobná žena, dnes miliardárka priznáva, že by možno nikdy nezbohatla, nebyť krízy, v ktorej sa začiatkom 90.rokov sama ocitla. Jednoducho konala, lebo musela.

„Zo svojej skúsenosti viem, že kedykoľvek sa ocitneme v bode, keď sa nedá vrátiť, začneme konečne premýšľať o vykročení vpred. Nešťastie vnímame negatívne v prvej chvíli. V druhej chvíli je to príležitosť ku zmene. Dostatočným dôkazom, že prešľapujete na mieste, je stav, keď riešite problém, ktorý ste mali i v minulých rokoch. Znamená to, že ste nepokročili. Mám tiež problémy, ale stále nové. Prichádzajú s rozvojom.“ (Gina Rinehart)

Austrálčanka je známa tým, že napomína svojich zamestnancom kvôli kadečomu, pre mnohých sú to doslova maličkosti. Prekáža jej aj spôsob vyjadrovania, neodpúšťa podmieňovací spôsob. Je za tým jej poznanie ľudskej podstaty a ich lenivosti.

„Ľudia sú vynaliezaví, pokiaľ ide o zdôvodnenie toho, prečo nepracovať. Ja v ľuďoch jednoducho podporujem premýšľavosť. Oboznámim ich s úlohou, ktorú majú urobiť. Nepoviem im, ako to majú urobiť. Oni si už overili, že majú dve možnosti: 1. Nasledovať iných. 2. Zísť zo známej cesty a vyskúšať to, čo nikto nikdy nevyskúšal. V prvom prípade potrebujú výdrž a vytrvalosť, v druhom výdrž, vytrvalosť a šťastie.“ (Gina Rinehart)

Gina verí tomu, že záleží na každom z nás, či z nás bude zamestnávateľ alebo zamestnanec. Podľa nej je za tým najmä odvaha zmeniť veci a napredovať v tom, v čom vynikáme. A tiež vytrvalosť. To je cesta k úspechu, peniazom a spokojnosti.

Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com