Tento pán je podľa mnohých zložitá povaha.
Má veľa obdivovateľov, no azda ešte viac kritikov.
Čo však na tom záleží, keď váš majetok dosahuje hodnoty niekoľko desiatok miliárd dolárov?
Larry Ellisonovi rozhodne nemusí…
Ale poďme pekne postupne…
Lawrence Joseph Ellison, spoluzakladateľ známej spoločnosti Oracle, sa nenarodil do bohatej rodiny. Podobne, ako mnoho iných bohatých mužov planéty, na svojom úspechu tvrdo drel a o to viac si ho aj so siedmymi krížikmi na chrbte dokáže vychutnávať.
Larry sa narodil 17. augusta 1944 v New Yorku slobodnej matke Florence Spellmanovej. Tá ho však ešte ako bábätko dala do výchovy svojim príbuzným, z ktorých sa stali jeho adoptívni rodičia.
Malý Larry napriek nespornej inteligencii v škole nijako zvlášť nevynikal. Nebavila ho stredná, ani vysokú nedokončil, a tak sa vydal do Kalifornie, kde začal pracovať ako programátor pre softvérové spoločnosti.
Okrem iného pracoval aj na databáze CIA, ktorá sa nazývala „Oracle“.
Po šiestich rokoch programovania, v roku 1977 sa rozhodol osamostatniť a založil si vlastnú spoločnosť. Pomenoval ju Software Development Laboratories a jej hlavnou náplňou bolo vytváranie elektronických databáz. O niekoľko rokov neskôr ju premenoval na Oracle.
Oracle expandoval skutočne rýchlo, v roku 1990 zamestnával už štyritisíc ľudí. Firma vyrábala obrovské množstvo softwéru, s ktorým ľudia prichádzali dennodenne do kontaktu, napríklad softwér pre kreditné karty alebo na rezervácie v hoteloch.
Od počiatku až po súčasnosť je pre Larryho Ellisona a jeho spoločnosť charakteristický boj s konkurentmi. Podľa mnohých tvrdý, nekompromisný, až agresívny, aký je aj samotný Ellison.
Na začiatku rokov deväťdesiatych bojovala jeho firma so Sybase, ktorá bola technologicky pred Oracle, ale našťastie pre Ellisona svoj prirýchly rozmach nezvládla, z čoho mohol ťažiť.
Následne došlo k „bojom“ medzi Larrym a šéfom Infomixu Philom Whitom, ktoré trvali tri roky, no Oracle opäť zvíťazil.
Najväčším konkurentom Ellisona, priam večným a celkom protikladným je však najbohatší chlap planéty, filantrop a počítačový expert, šéf Microsoftu Bill Gates.
Často ho s Billom Gatesom porovnávajú, čo excentrického miliardára vôbec neteší.
Skutočne sa zdá, že títo rivali si nikdy neporozumejú, v súkromí a ani v biznise. Veď zatiaľ čo Larry predáva drahý a nákladný databázový softvér, Bill ponúka relatívne lacné analogické riešenia.
Ako rozdielne pristupujú k práci a obchodu, rovnako protichodne sa prezentujú aj na verejnosti a súkromnom živote.
Ellison rozhodne nepatrí k miliardárom, ktorý by sa na svoje peniaze bál siahnuť. Práve naopak, užíva si ich otvorene a s veľkou radosťou.
Mnoho investuje do svojich športových aktivít, údajne vlastní tretiu najväčšiu jachtu na svete a pomenoval ju „Rising Sun“ (Stúpajúce slnko). Je dlhá asi 138 metrov a jej cena sa odhaduje na 200 miliónov dolárov.
Je tiež majiteľom rozsiahlej zbierky pretekárskych áut, okrem iných luxusných kúskov medzi nimi nájdete aj Porsche Boxster či McLaren.
„Život je prikrátky na to, aby sme ho celý prežili len v práci,“ aj toto povedal Larry Ellison na margo svojho adrenalínového života.
A aby toho nebolo málo, nadovšetko miluje lietanie. Dokonca si chcel svojho času kúpiť v Rusku lietadlo Mig-29, to mu však americké úrady nepovolili. Ako menšie bolestné si tak zadovážil aspoň taliansku stíhačku Marchetti a vlastní tiež prúdový letúň Gulfstream aj dvojmetrovú Cessnu, ktorú sám pilotuje.
V roku 2001, po páde dvojičiek v New Yorku ukázal Ellison aj svoju ľudskú tvár, keď ponúkol americkým úradom pomoc a jeho spoločnosť zadarmo vytvorila databázu na účely národnej bezpečnosti.
Taktiež sa angažuje v charite. Okrem iného založil aj vlastnú nadáciu Ellison Medical Foundation.
Zdroj: http://i2.cdn.turner.com/money/dam/assets/131101112355-larry-ellison-package-1024×576.jpg
Obrázok: https://www.pexels.com