Vedeli ste, že dospelý človek by sa mal nadýchnuť a vydýchnuť v priemere 15x za minútu?
Tento zaujímavý fakt som sa nedávno dozvedel o dýchaní.
Cítil som sa zvláštne, keď som počúval o tom, ako väčšina ľudí dýcha nesprávne. Pritom je to základ nášho života.
Ale poďme pekne poporiadku.
Na akcii Tonyho Robbinsa som spoznal veľa zaujímavých ľudí. Vedľa mňa stál Nisarga. Zaujal ma hneď na prvý pohľad.
Nisarga je jedným z riaditeľov Európskeho Inštitútu umenia uzdravovania tela (European Institute Of Body Oriented Healing Arts). Je vyškolený terapeut masáže, certifikovaný v mnohých technikách, špecializujúcich sa v uvoľňovaní svalového a šľachového aparatu ako aj v práci s mäkkými tkanivami.
Ukončil učiteľský tréning masáże Lomi Lomi Nui, ktorý bol vedený havajskou učiteľkou Susan Pa`iniu Floyd z „Aloha International“.
Študoval energetické uvoľňovanie svalového a šľachového aparátu ako aj Osha Rebalancing v Holandsku, pod dohľadom Satyarthi’eho Peloquin’a – tvorcu tejto metódy. Nachádza sa tiež v procese školenia Biodynamickej kraniosakrálnej terapie – organizovanej Inštitútom Karuna vo Veľkej Británii.
Je tiež jedným z učiteľov Tantra Essence školy, založenej majsterkou Tantry Mahasatvaa Ma Ananda Saritou, ktorá spolu so Saritou a inými učiteľmi organizuje semináre Tantry v Európe.
Už 10 rokov praktizuje prácu s telom a dychom, meditáciu ako aj Tantru. Počas svojich ciest Indiou, Nepálom, Čínou, USA, Mexikom ako aj Európou získal veľa rôznorodých zručností a skúseností a žijúc v rôznych duchovných spoločenstvách, mohol pokračovať a rozvíjať sa na vlastnej duchovnej ceste.
Zastáva názor, že jeho cesta mu ukázala, že dávanie a získavanie masáže je cesta ako sa stať viac vedomou a milujúcou osobou.
Práca s ľuďmi prostredníctvom rôznej techniky práce s telom, vnáša do jeho života veľa radosti, ako aj do života tých, ktorí získavajú jeho dotyk.
Pozval som ho na večeru. Nisagrov príbeh ma úprimne zaujal, preto som mal počas večere na neho veľa otázok.
Keď som sa ho spýtal: „Čo vlastne robíš?“ Zamyslel sa, a začal mi hovoriť o dýchaní, o rôznych typoch masáží a tiež o kurzoch , ktoré robí po celom svete.
Dodnes si presne pamätám jeho začiatočné slová:
,,Dýchanie berieme tak automaticky a podvedome, že si ani neuvedomujeme ako je pre nás dôležité.
Dýchanie nás sprevádza od prvej sekundy kedy sa narodíme až po poslednú chvíľu.“
Nemilou pravdou však je, že väčšina z nás ani nevie, ako správne dýchať. Zvyčajne dýchame povrchne, plytko.
Bez jedla prežijeme niekoľko týždňov.
Bez vody niekoľko dní.
BEZ VZDUCHU? Iba pár minút. Dýchame síce automaticky bez akéhokoľvek vôľového úsilia, ale to neznamená, že dýchame zdravo.
Vzduch je našou životnou silou. Čím menej vzduchu sa dostáva do nášho organizmu, tým menej síl a energie nám zostáva na život.
Pri hlbokom a plnom nádychu vdýchneme 50 až 75 litrov vzduchu za minútu. Naproti tomu, pri plytkom dýchaní len 7 až 10 litrov.
Takmer 90 percent ľudí vo vyspelých krajinách dýcha hruďou (plytko), namiesto bránice (hlboko), využíva tým iba zlomok sily dýchania. Uspokojuje sa iba s existenčným minimom.
Aj unáhlený spôsob života, stresy, citové vzruchy, sedavé zamestnanie, málo pohybu, to všetko sa premieta do spôsobu dýchania. U niektorých svalových skupín dochádza pri zlom dýchaní k ich skráteniu, u iných k ochabnutiu.
Ochabnuté sú najmä panvové, kĺbové, chrbtové, brušné svaly a svaly dolných končatín.
Keď ochabnú brušné svaly, brušné dýchanie nie je dostatočné, chrbtica stráca oporu, dochádza k preťaženiu bedrovej chrbtice a ku bolestiam chrbta.
Správne držanie tela umožní hrudníku a bránici dostatočne sa otvoriť pri nádychu a stiahnuť sa pri výdychu.
Poznáme viac druhov dýchania. Bráničným dýchaním posilňujeme brušné, chrbtové a panvové svaly, tiež peristaltiku hrubého čreva – bránica je pritom elastickejšia.
Pri hrudnom dýchaní zapájame medzirebrové svaly.
Pri dýchaní so zadržaným dychom zásobujeme krv kyslíkom a podnecujeme pohyb lymfy. Dlhým výdychom vylučujeme splodiny a jedy cez lymfatický systém.
Dýchajme nosom, pomaly, zhlboka. Hlboké dýchanie podnecuje cirkuláciu krvi a napomáha prestup plynov v širokom rozsahu.
Prirodzene, netreba dýchať na plnú kapacitu 24 hodín denne, pravidelná pätnásťminútovka hlbokého dýchania denne postačí.
Dôležitý je dokonalý výdych – je to logické, ak chceme pľúca naplniť čerstvým vzduchom, musíme ich najprv vyprázdniť.
Áno, dýchame všetci a stále. Je to také jednoduché.
A predsa na tajomstvo života a uzdravovania, ktoré sa v dychu skrýva, v každodennom živote je takmer zabudnuté dôsledkom každodenných povinností.
Správne dýchať odteraz považujem za kľúčové pre zdravý život a vy by ste mali tiež.
Možno si práve teraz presne neviete odpovedať na otázku, KDE sa naučíte správne dýchať, KTO vám to presne krok po kroku vysvetlí a prevedie vás cestou od nesprávneho dýchania ku správnemu.
Nemusíte sa obávať, myslel som na vás a preto som pozval Nisagru na Slovensko – on moje pozvanie prijal.
Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com