Niekoľko fakt dobrých nápadov

https://www.pexels.com/photo/white-bubble-illustration-1111372/

Ako je už známe a dokázané, tie najlepšie myšlienky a nápady vystávajú z tých najbizarnejších alebo naopak úplne najobyčajnejších situácií v živote človeka. Niekedy ide len o hlúposti, nad ktorými sa zasmejeme a zostanú nám ako spomienky, iné myšlienky a nápady zmenia od základu ich tvorcom život, a niektoré dokonca zmenia svet.

Poviete si, že ak už ste bohatí a môžete mať všetko na čo pomyslíte, nemáte dôvod závidieť. Omyl! Bohatí, či chudobní, sme len ľudia, preto z času na čas závidíme. A dokonca niektorí ešte viac ako je bežné. Rozdiel je len v tom, že bohatí dokážu túto závisť využívať obratnejšie vo svoj prospech. Jeden muž raz povedal: „Keby nebolo závisti, nezbohatol by som.“ A doslova sa prezávidel až k miliardám. Pýtate sa sami seba ako je to možné? Jednoducho, pretože ako povedal ďalší geniálny muž, Albert Einstein: „Všetko je len v mysli. Tu všetko začína.“ Jack Dorsey sa stal miliardárom vo svojich 30 rokoch. Ako sám povedal, keby nebolo závisti v jeho živote, nikdy by nebol založil Twitter. Vo svojich dvadsiatich rokoch bol loserom, veril, že svet je skazený, a že najlepšia práca je vlastne žiadna práca. Stal sa obeťou svojej vlastnej neschopnosti a alibizmu. Pretĺkal sa ako vedel a popri tom sa užieral vlastnou závisťou. Urobil si masérsky kurz, na ktorom raz pri masáži boháča dostal od neho zaujímavú radu, či poznatok. Chudobných závisť brzdí, bohatých nakopáva… Chudobný si povie: „Nikdy nebudem mať toľko peňazí.“ Bohatý za nimi ide. Ako sám hovorí, toto bol ten moment, ktorý mu zmenil život.

„Závidel som mobilným operátorom, SMS nebola nič viac než 160 znakov. Ale mala jednu chybu – na počítači sa píše ľahšie. Potom som závidel bankám. Obyčajná plastová kartička a koľko je na nej peňazí… Tak som vymyslel riešenie.“ Sociálnu sieť Twitter postavenú na 140 znakových správach Dorsey spojazdnil za dva týždne. Dnes má hodnotu 11 miliárd dolárov. Square platformu bezhotovostných platieb mal vymyslenú za jeden deň. Dnes stojí tri miliardy dolárov. A pri všetkom sa riadil závisťou, ktorú však bral ako pozitívny motivátor. Vďaka pozitívnej závisti sa túžime zlepšiť, uspieť.

Ďalší v poradí, Jordan Maron, len 22ročný mladík, ktorého záľubou je hranie počítačových hier. Táto jeho záľuba v kombinácii so schopnosťou nahrávať videá na Youtube, mu až doposiaľ zarobila neskutočne veľa peňazí. Nikomu neslúži, pod nikým nepracuje a rozhodne nepracuje ani 24 hodín denne. Jednoducho je múdry a využíva Youtube k vlastnému spôsobu obživy. Jordan si založil kanál Captain Sparklez. Aktuálne má tento kanál 8 017 170 odberateľov. Všetky videá, ktoré na Youtube nahral za posledné 4 roky, mu dokola zarábajú, či spí alebo sa práve zabáva. A pritom nemožno hovoriť o žiadnom géniusovi. Jordan vychodil len strednú školu a nerobí nič, čo by nevedel ktokoľvek z nás.

Ďalší skvelý nápad je postavený na deťoch, resp. na tom, ako si ich všímame. Farebné gumičky, ktoré deti splietajú, sú momentálne obrovský hit a zároveň dobrý biznis. 45ročný otec dvoch detí zarobil za tri roky cez pol miliardy dolárov vrátane predaja jedného z patentov najväčšiemu maloobchodnému reťazcu na svete, Wal-Mart. A to vďaka gumičkám. Ako sám povedal, keby sme si viac všímali deti a dívali sa im pod ruky, boli by sme bohatí všetci. „Sú totiž plné podnikateľských nápadov“, objasnil Cheong Choon Ng, inžinier žijúci v Amerike a zamestnaný v automobilke, ktorý začal vyrábať známe plastové pripináčiky a gumičky. Ako na to prišiel? Keď pozoroval svoje dve dcéry, ako si preplietajú gumičky. Jeho nápad bol dať to celé do plastu a samozrejme, keďže je to pre deti, musí to byť aj farebné a stovky druhov. Vedel však, že v Amerike by to bolo veľmi nákladné. Mal našetrených asi 10 000 dolárov a firmy požadovali za spustenie strojov aspoň 20 000 dolárov. Preto sa popýtal v rodnej Číne. Tam sa mu dostalo iného prístupu. Za 5000 dolárov dodali stavy, za 5000 gumičky. Vyrobil tak jednu plastovú verziu a dal si to pre istotu patentovať. A ako to dopadlo, netreba už ani dodávať.

Dvaja Angličania, Jon a Ben, bývalí spolužiaci, spolu začali zarábať milióny vďaka ďalšiemu dobrému nápadu. A pri akej obyčajnej činnosti na to prišli? Ťukali do malého mobilu a rozčuľovali sa nad svojou nemotornosťou, že sa nie vždy dobre trafia kvôli malým tlačidlám. Tak si povedali: „Čo tak vymyslieť klávesnicu, ktorá by predvídala ďalšie slovo?“ A tak sa zrodila SwiftKey, ktorá asi jednu tretinu slov predpovedá na prvý pokus. A tým nám pomáha skrátiť dobu písania. Samozrejme je slovo aj gramaticky správne. Túto klávesnicu dnes používa asi 30 miliónov užívateľov Androidov. Záujem prejavil aj Samsung. A investovali a odkupovali ďalší a ďalší výrobcovia. A ako povedali samotní aktéri, v mobilných telefónoch je budúcnosť a akékoľvek ich vylepšenie je zaujímavé pre akéhokoľvek výrobcu. „A keďže si nikto nemôže dovoliť konkurenciu, ste zaujímaví pre všetkých.“

Len trinásťročný Emil Motycka, potomok českých prisťahovalcov v Colorade, si vzal svoju prvú pôžičku. Výška pôžičky bola 8000 dolárov a vykomunikovali ju za neho rodičia, ktorí syna podporovali a fandili mu. Za dva roky splatil chlapec 4ročnú pôžičku vďaka sekačke na trávu, ktorú si za vypožičané peniaze kúpil. To bol začiatok jeho podnikania, za ktorý sa mu spolužiaci smiali, a dnes ho žiadajú o prácu. V prvom roku na vysokej zarobil 135 000 dolárov a tým aj začala história Motycka Enterprises, ktorá dnes zamestnáva 65 osôb a obsluhuje cez 1000 klientov v Colorade a to už aj v oblastiach ako je starostlivosť o stromy, odpratávanie snehu, vianočných svetelných inštalácií a iné.

Títo úspešní ľudia, ktorí boli len obyčajnými ľuďmi, s nadšením alebo bez neho, plní závisti, či bez peňazí, sú dôkazom toho, že všade okolo nás ležia tisíce nápadov, ktoré by sa mohli stať hitom budúcnosti, a o ktoré by svet stál. Stačí mať len otvorené oči a myseľ.

Obrázok zdroj: http://images.huffingtonpost.com/2015-01-20-IdeasMakeorBreakYourBusiness.jpg

Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com

Štítky:
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov