Aký je základný rozdiel medzi aktívnym a pasívnym príjmom?

Asi ste sa už stretli s radami typu: „Nechajte peniaze pracovať za vás.” To zvyknú hovorievať bankári, finančníci, poistní poradcovia, práve ľudia pohybujúci sa vo svete financií radi túto frázu používajú. A čo tým vlastne myslia?

Predovšetkým rôzne vkladné knižky, podielové fondy a iné finančné produkty, ktoré nám skutočne môžu čo-to „pasívne“ zarobiť.

Stačí mať nejaké to euro navyše, čo by sme tam vložiť mohli.

Aktívny príjem

Ak by sme teda všetci mali nejaké zvyšné stoeurovky, aj päťstovky by mohli byť, asi by sme zvážili, či každý deň ráno vstaneme do práce a odpracujeme tam minimálne osem hodín z nášho dňa. V lepšom prípade za mzdu uspokojivú, v tom najhoršom za priemernú až minimálnu.

Ale väčšina z nás presne tak funguje a akosi nemáme veľmi na výber, aspoň si to teda myslíme. A tak, mesiac čo mesiac stále ten istý scenár, odpracovanie povinného, výplata, poplatenie účtov, nákupy a zasa takmer celkom vybielený účet.

Takže, či chceme, či nie, prvého nasledujúci mesiac je treba ísť znova do roboty.

V prípade, že by sme tak jedného dňa neurobili, klesol by náš aktívny príjem na nulu. Aktívny príjem je teda taký príjem, ktorý sami vytvárame, respektíve aktívne sa podieľame na jeho tvorbe, venujeme mu čas, energiu, schopnosti, vedomosti, často všetko a ešte niečo navyše.

Kľúčovým slovíčkom je tu najmä čas. Nie nadarmo sa zvyknú mnohí z nás sťažovať, že pomaly už ani domov nechodíme, iba trčíme zalezení niekde v kancelárii či fabrike, aby sme si zarobili na život, ktorý vlastne ani veľmi nežijeme.

Lebo čas akosi nezvýši…

No darmo, bez investovania svojho času niet aktívneho príjmu.

Zarábajme pasívne

Možno z toho dôvodu by bolo fajn aspoň sa zamyslieť na tou druhou možnosťou, nad pasívnym spôsobom zarábania peňazí.

Ako na to?

Prostredníctvom úrokov v banke, vďaka vkladnej knižke, pre odvážnejších je tu možnosť investovať do podielových fondov či rôznych životných poistiek.

Toto sú bežné produkty dostupné viac-menej každému. Na druhej strane však zvyčajne nezarobia toľko, aby sme si mohli vyložiť nohy na stôl a povedať si, že sme za vodou.

Aké iné druhy pasívneho príjmu, tie skutočne zaujímavé, ešte existujú?

Druhy pasívneho príjmu

Pasívny príjem je príjem, ktorý máme bez toho, aby sme na ňom museli aktívne pracovať. Znamená to však, že na začiatku vynaložíte aj niekoľkonásobne väčšie úsilie ako vo vašom zamestnaní, budete nútení obetovať svoj voľný čas (možno sa teraz pýtate, že aký), nevyhnete sa škrtom a šetreniu, aby ste po niekoľkých mesiacoch, zvyčajne až rokoch začalizbierať ovocie vašej obety a investovaných peňazí…

Váš pasívny príjem.

Práve vtedy nastane obdobie, kedy konečne začnete „zarábať“ bez toho, aby ste tomu museli venovať čas či ďalšiu energiu.

Existuje veľa druhov pasívneho príjmu. Spomenuté úroky v banke, príjem z cenných papierov, z podnikania a iné…

Ktoré sú tie najzaujímavejšie a zároveň najbežnejšie?

Príjem z podnikania – Nie je však podnikanie ako podnikanie.

Aby firma mohla pre majiteľa vygenerovať pasívny príjem, je potrebné vedieť využiť čas a peniaze druhých ľudí, čím dosiahneme, že za menej nášho času, menej našich peňazí, aj s menším úsilím, ale v rovnakej, ak aj nie vyššej kvalite poskytneme väčšiemu množstvu klientov svoje služby.

Príjem z portfólia – Tento druh pasívneho príjmu využíva väčšina z nás.

Stačí, že máte účet v banke, čo znamená, že vám banka pripisuje úroky. Akýmsi vyšším levelom obyčajných úrokov sú príjmy z akcií, dlhopisov alebo iných aktív, ktoré sú dostupné pre každého.

Príjem z prenájmu nehnuteľností – Tento pasívny príjem patrí bez pochýb k tým najzaujímavejším, avšak nie je až také jednoduché sa k nemu dopracovať.

Len pri skutočne dobrom plánovaní a znalosti trhu s realitami sa z toho môže stať výnosný biznis. Mnohí sa však uspokoja aj s prilepšením z prenájmu zdedenej garzónky po babičke.

Je len na vás, ako svoje možnosti využijete.

A aký veľký pasívny príjem si dokážete vytvoriť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov