Podceňovať finančné zdravie sa nevypláca

Čím to je, že kým jeden dokáže vyžiť aj z „mála“, iným nestačia ani dva nadpriemerné platy?

Ako najlepšie hospodáriť, čo si niekedy odoprieť, prípadne ako zvýšiť svoje príjmy natoľko, aby sme boli konečne spokojní?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, všetci totiž od života očakávame niečo iné, a teda i naše nároky a životné náklady sa rôznia.

Jeden jednoduchý a veľavravný vzorec na výpočet vašej finančnej otázky však existuje.

Poďme teda spolu písať a rátať…

Ste finančne zdraví?

Možno to nie je prvýkrát, čo sa zapodievate otázkou vašich financií. A ak ste sa aj snažili dostať ich viac pod kontrolu, stále to nie je ideálne.

Príčin, prečo je to tak, môže byť viacero.

Prv, ako začnete odstraňovať problematické oblasti v rodinnom rozpočte, by ste mali zistiť, či je v poriadku vaše finančné zdravie. To totiž veľa napovie o tom, ktorá sféra v spravovaní financií je pre vás problematická aj prečo.

Príjmy verzus výdaje

Vaše finančné zdravie  si otestujete pomerne jednoducho a rýchlo. Robte to však poctivo a najlepšie dlhodobo.

Stačí postupovať podľa vzorca: Aký je pomer medzi vašimi príjmami a výdavkami?

Tu poslúži obyčajný papier predelený na dve časti. Naľavo si rozpíšte všetky svoje príjmy (plat, úroky, ak máte, tak aj príjmy z podnikania či nejakej vedľajšej zárobkovej činnosti, výhry, čokoľvek, s čím môžete v daný mesiac počítať), do druhého si naopak zaznačte vaše pravidelné výdavky, ktoré máte (platíte nájomné či hypotéku, nákupy jedla, oblečenia, cestovné, prípadne nafta/benzín, účty za plyn, elektrinu atď., splátky pôžičiek, poistky…).

Na konci daného mesiaca zrátajte oba stĺpce a výsledný pomer, ktorý vám vyjde, teda príjem/výdaj je číslo, s ktorým môžete ďalej pracovať a mnoho vám napovie.

Prezradí vám stav vášho finančného zdravia.

Je potrebné opakovať takéto “skúmanie” aspoň niekoľko mesiacov po sebe, najideálnejšie je urobiť z toho súčasť dlhodobej starostlivosti o vaše financie. Vytvoríte si tak prirodzený návyk, ktorý vám do budúcnosti môže pomôcť ušetriť zaujímavé čiastky, a najmä vás to naučí lepšie hospodáriť s financiami.

Názorný príklad

Dajme tomu, že vám vyjde mesačný rodinný príjem 1200 eur. Po odrátaní nevyhnutných výdavkov, ktoré vo vašej domácnosti činia 900 eur mesačne, vám ostáva 300 eur, ktoré máte odložené každý mesiac do rezervy, ak by sa vyskytli nejaké nepredvídané ťažkosti.

Keďže vám vyšlo, že vaše mesačné výdaje neprevyšujú príjem, ste v pluse a vaše finančné zdravie je celkom v poriadku.

Konkrétne: 1200/900 = 1,3

1. skupina – Výdaje sú nižšie ako príjmy

Konečná hodnota vyjadrujúca stav vášho finančného zdravia je v pozitívnych číslach, čo znamená, že nežijete nad rámec svojich možností, viete hospodáriť a vaše finančné zdravie je teda v poriadku.

2. skupina – Výdaje sú zarovno s príjmami

Ak by sa pomer vašich mesačných výdavkov a príjmov rovnal nule, čiže by ste každomesačne míňali presne toľko, čo aj zarobíte, ešte stále nie sú vážne dôvody na obavy. Nežijete na dlh, i keď je pre vás zložitejšie si odložiť aj niečo do budúcna.

S tým by sa však dalo popracovať.

3. skupina – Výdaje presahujú príjmy

Najhorší výsledok je v tom prípade, keď ste sa dostali do mínusu, presnejšie vaše náklady sa ukázali byť vyššie než zárobok. To znamená, že buď pravidelne ukrajujete z tajných rezerv, čo je ešte stále ten menej bolestivý prípad, alebo žijete na dlh a musíte si požičiavať, kde sa dá.

V takomto prípade je už najvyšší čas začať brať svoju finančnú situáciu vážne a čo najsúrnejšie ju ozdraviť.

Kým nebude neskoro a nezamotáte sa do bludného kruhu splácania nevýhodných požičiek a úverov od bánk, v najhoršom prípade od nebankových spoločností.

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, nezúfajte. Nikdy nie je neskoro začať myslieť hospodárne a nemíňať viac, než si dokážeme zarobiť.

Prvým krokom k ozdraveniu vašich financií je už to, že ste sa tým vôbec začali zaoberať.

Obrázok zdroj: https://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2015/07/financialhealth.jpg?w=738

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov