6 rád ako mať pre druhých skutočnú hodnotu

Pokiaľ túžime po tom, aby si nás druhí cenili a vážili si našu spoločnosť i to, čo pre nich robíme, musíme mať pre nich aj dostatočnú hodnotu.

Nič, čo v živote získame len tak, bez námahy, si príliš nevážime. Podobne, nech to znie akokoľvek nepríjemne, je to aj s medziľudskými vzťahmi.

Nejde o to robiť zbytočné drahoty, len sa nesmieme sami znehodnocovať, podceňovať.

A aspoň z času na čas ich nechať, nech o našu priazeň trochu zabojujú.

Platí to ako v práci, tak i v láske. Ak máte mať nejakú, čo možno najvyššiu hodnotu, musíte si jej byť v prvom rade vy sami vedomí a neznižovať ju.

Ak trpíte tým, že si vás druhí dostatočne necenia, skúste zmeniť svoj prístup.

Ako možno získať naspäť svoju stratenú cenu?

1. Majme svoj vlastný život

Najrýchlejšia cesta, ako stratiť svoju hodnotu, je začať žiť život niekoho iného, podľa druhých. Vzdať sa samého seba na úkor niekoho iného.

Tým sa stávate závislými, nesamostatnými a možno paradoxne aj menej cennými. Vo vzťahoch, v zamestnaní, platí to všade bez výnimky.

Ak sa staneme len niekoho obrazom, kópiou, čo vlastné, SVOJE ešte môžeme ponúknuť?

Zdanlivo nič. A to neznie dvakrát zaujímavo.

Pokiaľ si zachováme svoju tvár a naďalej, hoci sme v skvelom vzťahu, si žijeme aj svoj život, sme odolnejší aj voči prípadným pohromám. Jednak sme menej závislí na tom druhom a tiež lepšie funguje celý vzťah.

Mať i vo vzťahu do istej miery stále kúsok svojho života a súkromie znamená zachovať si možnosť byť sám sebou. Veď preto je náš partner, koniec-koncov, s nami, pre našu jedinečnosť, nie preto, aby sme sa zmenili na jeho obraz.

2. Nebuďme na nikom závislí

Je dôležité, aby do vzťahu vstupovali len ľudia vyzretí, ktorí si uvedomujú svoju cenu a nehodlajú z nej nijako zľavovať.

Outsider, ten, kto je vo vzťahu závislý, je ako neplavec na mori. Máte dosť starostí s ním samotným. Možno vám spočiatku zalichotí, ako veľmi vás potrebuje, ako na vás lipne, no po čase takáto záťaž unaví.

A tiež zabudnete, prečo vlastne ste si tohto nesamostatného človeka niekedy všimli.

3. Neporovnávajte

Za žiadnych okolností vo vzťahu neporovnávajme. Súčasný verzus bývalý partner, toto nie!

Každý sme jedinečný, neporovnateľný.

Či hľadáte len klon predošlého partnera?

Ľudia, ktorí porovnávajú ľudí navzájom či sami seba s inými, tým vypovedajú predovšetkým o svojej povahe. Takéto osoby sú často závistlivé, neprajné a neúprimné. Naznačujú, že sa vedia len doťahovať na iných znižovaním ich hodnoty, nie pracovaním na sebe.

4. Nemeňte sa na obraz nikoho iného

Jednou zo základných ľudských potrieb je potreba, aby nás ocenili. To by sme si však mali vybojovať sami, tým, akí sme a čo dokážeme, nie prispôsobovaním sa iným a menením sa na ich obraz.

V takom prípade totiž neoceňujú nás.

Druhí nepotrebujú, aby sme sa menili na ich klon. Tým jednak narúšame ich identitu, no najmä prichádzame o vlastnú jedinečnosť, o to, prečo by si nás mali, mohli vážiť.

5. Nedávajte priveľa

Zdravý vzťah je vyvážený vzťah dvoch vyrovnaných, rovnocenných partnerov. A tak aj všetko, čo do vzťahu dáme, by sme mali dostať späť.

Nejde ani tak o formu, ako skôr o obsah.

Kedykoľvek dávame dopredu najavo, že budeme ochotní príliš veľa dávať, dostávame druhého (mnohokrát i nevedomky) do nepríjemnej pozície. Možno nadobudne pocit, že nám to nebude schopný rovnakou mierou oplatiť, možno aj spohodlnie a začne len brať, brať…

Neponáhľajte sa s dávaním, najmä na začiatku vzťahu, vyčkajte, ako sa veci vyvinú a až postupne odkrývajte svoju dobrotu a láskavosť. Nech viete, že nebude zneužívaná, ale opätovaná.

6. Vzájomný rešpekt

Vzájomný rešpekt je hlavnou podmienkou fungujúceho vzťahu. Dokonca aj tí najlepší ľudia sú v prvom rade len ľudia, s chybami, omylní, normálni. A nedokonalí.

Niekedy sa pomýlia, nie vždy sa s nimi zhodneme, to je v poriadku.

Základom je rešpektovať jeden druhého, vzájomné priania a potreby, často rozdielne.

Budujme svoj život, pracujme na sebe, nemeňme sa.

Ostaňme sami sebou.

Keď toto dokážeme a nebudeme nič také požadovať ani od druhých, naša hodnota nikdy neklesne.

Ani v očiach druhých, no najmä nie v našich vlastných.

Obrázok zdroj: http://i.huffpost.com/gen/813511/images/o-FRIENDSHIP-facebook.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov