Ak chcete skutočne uspieť, zabudnite na okolie!

Možno to znie egoisticky a necitlivo, no ak sa trochu zamyslíte, je v tom veľký kus pravdy. Najmä, keď sú okolo vás ľudia, ktorí zvyknú hodnotiť váš život a s najväčšou radosťou vám dávajú „overené“ rady do života.

Čo robiť v prípade, že o ich reči a názory nestojíte? Ak máte svoj cieľ a ste si ním istí, nenechajte sa zneistiť nedôverou okolia, každý si musíme nájsť tú svoju cestu, ktorá je pre nás najlepšia, bez ohľadu na ostatných.

Chceme pre teba len to najlepšie

To počúvame od detstva. Paradoxne však práve tí, čo by nás mali najviac podporovať, naši rodičia, nám chtiac-nechtiac kladú pod nohy najväčšie prekážky. Všetko s ospravedlnením, že to predsa myslia dobre a oni vedia, čo je pre vás najlepšie.

Podľa mnohých je najistejšou voľbou ísť v šľapajách druhých. Ak teda máte otca lekára, nejako logicky predpokladá, že keď sa aj vy dobre učíte, budete ho v jeho profesii nasledovať. Tí menej odvážni ostanú žiť v tieni úspešného otca, no čo ak patríte k jedincom, ktorí si chcú sami zvoliť svoju cestu a žiť život podľa seba?

Ocko, uznávaný chirurg sa asi veľmi nepoteší, keď mu jeho jediný syn, vždy ukážkový študent jedného dňa oznámi, že na medicínu kašle a túži byť niečím úplne iným. Nechá školu a ide si svojou vlastnou cestou. Pre mnoho rodičov situácia hodná infarktu.

Je to váš život

Nech to znie akokoľvek sebecky, je to váš život. Samozrejme, že rodičia a blízky nám chcú vždy len to najlepšie, ale každý človek má právo sám rozhodovať o svojom osude. Prestaňte sa hanbiť za to, kto ste a že chcete veci, ktoré iní nechápu. Väčšina slobodomyseľných odvážlivcov sa nestretáva s pochopením, ani od najbližších, ktorí namiesto toho, aby stáli pri nich, sa im obrátia chrbtom a viac či menej okato ich odhovárajú od smelých plánov, ktoré sa odhodlali naplniť.

Prečo je to tak? Možno sa dookola spytujete sami seba, či ste sa skutočne rozhodli správne, keď vás vo vašom úsilí nikto z rodiny nepodporuje.

Vedzte, že nepochopenie iných vôbec neznamená, že vaše rozhodnutie zanechať sľubné štúdium či stabilné zamestnanie je chybné. Ak vy sami cítite, že vás aktuálny stav, váš súčasný život neuspokojuje a máte víziu, ako to zmeniť, aj odvahu na jej uskutočnenie, nesmiete sa nechať odradiť strachom ostatných. Sú to totiž práve obavy, čo ich nútia vaše rozhodnutie žiť inak, možno lepšie ako žijú oni, kritizovať. Sú naučení ceniť si istotu, hoci nie celkom uspokojivú, takže nerozumejú vašim potrebám skúsiť žiť naozaj spokojný a šťastný život.

Príručky sú fajn, ale…

Aj s nimi opatrne. V súčasnosti sa akoby vrece roztrhlo s rôznymi mentormi a všeznalcami ľudskej psychiky a toho, čo je práve pre vás najlepšie. Je osožné prečítať si niečo náučné, obzvlášť, ak ste na úplnom začiatku a potrebujete sa od niečoho odraziť, ale čakať od niekoho neznámeho, že vám dá návod na úspech, je naivné. Životy úspešných a ich rady berte skôr ako pozitívnu inšpiráciu a motiváciu do vášho ďalšieho úsilia. Oceníte to predovšetkým vtedy, keď sa inde podpory príliš nedočkáte.

Vaším cieľom predsa nie je niekoho kopírovať, to majte stále na pamäti! Každý sme jedinečný, s osobitými schopnosťami i cieľmi, teda je nevyhnutné vydať sa svojou vlastnou cestou.

Prečo mi nerozumiete?

Je únavné už po dvadsiatykrát obhajovať svoje rozhodnutie riskovať a vyskúšať tak síce nebezpečnejšiu, no pre vás slobodnejšiu a šťastnejšiu voľbu. Áno, môžete veľa stratiť, no rovnako tak mnoho získať! Tak, babi, oci, sestra, pochopte to konečne!

Možno vaše odhodlanie napokon ocenia, no nemusí to tak vždy byť. Pochopte ich obavy a nemajte im to za zlé, robia to preto, pretože vás majú radi a boja sa o vás!

Zbytočné hádky a hlasné zdôrazňovanie svojej pravdy nikoho nepresvedčia, preto skúste zvoliť pokojnejšie riešenie. Pripomienky si s odstupom vypočujte a všetkých pochybujúcich ubezpečte, že ste si vedomí všetkých možných nástrah, napriek tomu sa však aspoň pokúsite.

Pre nadobudnutie takejto sebaistoty je veľmi fajn mať predsa len pri sebe niekoho blízkeho, kto vás podporí, nech sa deje čokoľvek. Chápavý partner, ktorý je pri vás, nech sa deje čokoľvek a nepridá sa na stranu „tých, čo sú proti vám“ je tou najväčšou istotou, s ktorou sa môžete pustiť do akéhokoľvek boja a rizika. S vedomím, že bude pri vás vždy stáť, sa prekážky zvládajú nepomerne jednoduchšie. Avšak aj pri tých najsmelších plánoch majte stále kontakt s realitou, iba tak môžete svoje sny premeniť na skutočnosť.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov