Neviete sa rozhodnúť, či to vzdať alebo pokračovať? Odpovedzte si na túto otázku

Vzdať sa niečoho je takmer všeobecne považované za negatívne. Samozrejme, sú chvíle, kedy s niečím prestať môže byť dobré, ako napríklad prestať fajčiť. Všeobecne povedané, skoncovať s niečím sa považuje za stratu. Niekedy však môže byť prvým krokom k ceste k úspechu.

Niekedy môže byť ťažké odhadnúť, či sa niečoho vzdať je to správne rozhodnutie. Táto veľmi zásadná otázka vám pomôže určiť, či sa niečoho vzdať bude pre vás prospešné:

„Pomáha mi to, čo robím, dostať sa k tomu, čo chcem najviac?“

Odpoveď poznáte len vy.

Čas je nakoniec konečný. Ak teda máte niečo, o čo sa usilujete alebo o čom snívate, existuje riziko, že to, čo robíte, vám v skutočnosti nepomáha, ale bráni v pokroku a oberá vás o drahocenný čas.

Život a svet sú plné rozptýlení. Pokiaľ nie ste úplne zameranými na váš cieľ, môže byť ľahké sa od neho odkloniť alebo vám jednoducho vyprší čas. Museli ste niekedy zrušiť niečo, na čo ste sa tešili, pretože vám prišla do cesty práca? Vyhradili ste si na niečo čas len aby ste zistili, že ste ten čas strávili robením iných, menej dôležitých vecí?

Možno ste dokonca zanevreli na niečo, čo sa vám páčilo, pretože ste už vložili veľa času do niečoho, čo sa vám nepáčilo, ale nechceli ste, aby bol ten čas stratený? Toto je príčina mnohých zlých vzťahov, ranených pocitov, čítaní zlých kníh a rokov strateného času.

Vyššie uvedená otázka vám umožňuje urobiť krok späť a plne zhodnotiť, čo robíte. Pri kladení tejto otázky sa tiež pýtate:

„Prečo to robím?“

„Je to pre môj život pridanou hodnotou?“

Znamená to, že sa sami seba pýtate, aký je váš cieľ a či to, čo robíte, napomáha pri dosiahnutí tohto cieľa. Ak je odpoveď na tieto otázky áno, potom fantastické, vediete si dobre.

Ak je odpoveď nie, potom by ste si mali položiť otázku, či má zmysel robiť to, čo robíte, pokiaľ chcete dosiahnuť svoj cieľ.

Vraví sa, že trvá 10 000 hodín, kým sa v niečom stanete majstrom. Ak je to pravda a ak je vaším cieľom sa napríklad naučiť nový jazyk, či sa naučiť hrať na hudobný nástroj, potom by ste mohli stratiť veľkú časť tohto času robením niečoho, čo k nemu vôbec neprispieva.

Táto otázka vám pripomína, čo je pre vás skutočne dôležité – a nech je to čokoľvek, vráti vám stratený fokus na lepšie pochopenie toho, ako sa k tomu dostať – a ak to bude potrebné, vzdajte sa zbytočných vecí.

Zdroj: lifehack.org Autor: Leon Ho

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov