Obavy nás brzdia – Zbavme sa ich konečne

Tiež máte pocit, že sa neustále niečoho bojíte? Máte strach z nástupu na nové miesto, z odmietnutia i veľkých očakávaní, z toho, že zlyháte i z priveľkého úspechu, ktorý možno neustojíte?

Strach môže byť do istej miery motivujúci, ale to iba v prípade, že vás celý neovládne a vy kvôli nemu nestratíte všetku odvahu.

Kedy sú strach a obavy už neúnosné a brzdia nás v živote?

Bojíme sa, že nemáme na nič vplyv

Strach z toho, že nič neovplyvníme, nás veľmi stresuje. Kedykoľvek máme pocit, že niečo nestíhame alebo nekontrolujeme, núti nás rezignovať, berie nám úsilie aj vieru v samého seba i možný úspech.

Lenže to je klam. Život je totiž celý o konfrontáciách. Konfrontujeme sa sami so sebou, s inými ľuďmi, s neočakávanými udalosťami a okolnosťami. Každé ráno sa budíme do neistoty, nech si už nahovárame čokoľvek, nik nevie, čo bude a čo mu daný deň prinesie. Aj preto musíme byť neustále v strehu, rýchlo sa rozhodovať i konať, nie však poddať sa strachu.

Život je taký, nenechá nás zaspať na vavrínoch, ale to je len dobre.

[sociallocker]

Deň za dňom totiž aj pochybeniami a omylmi bohatneme – sme bohatší o nové, neoceniteľné skúsenosti, ktoré by sme inak nezískali. Práve životné skúšky i prekážky nám často nastavia zrkadlo a my máme jedinečnú príležitosť ukázať, čo všetko sa v nás skrýva.

Zlyhať alebo zabojovať.

Práve uvedomenie si, že všetko pod kontrolou mať nemôžeme, nás učí rozlišovať, čo je

podstatné. A vypustiť ten zvyšok.

Sústrediť sa len na to, čo nám dáva zmysel a zmieriť sa s tým, že nikto nevie stihnúť ani zvládnuť úplne všetko. Vďaka tomu sa však môžeme zamerať na to, čo je skutočne dôležité.

Strach z premárnených príležitostí

Každé rozhodnutie, ktoré v živote spravíme, je zároveň odmietnutím niekoho/niečoho iného.

Nemôžeme robiť viac vecí naraz bez toho, aby tým jedna z nich netrpela. S každým rozhodnutím, uprednostnením jednej a odmietnutím druhej príležitosti, sa musíme zbaviť pocitu, že sme čosi premárnili, že sme niekomu ublížili, že sme sa možno zle rozhodli…

Neustále otáčanie sa za seba, do minulosti a uvažovanie o tom: „Čo keby…“, tým si len škodíme. Nemárnime čas ani energiu pochybnosťami, nelamentujme, kde sme už teraz mohli byť, keby…, čo všetko sme mohli mať, keby… čím sme už mohli byť, keby…

Keď si život zahltíte nezmyselnými návratmi do minulosti a ľutujete všetky svoje „premárnené“ šance, oberáte sa o príležitosť dneška.

Minulosť už jednoducho nezmeníme a budúcnosť ešte nenastala, jediné, s čím môžeme reálne narábať, je práve prítomnosť, iba to je čas, ktorý môžeme ovplyvniť. Snažme sa teda predovšetkým o to, aby sme zajtra nemuseli ľutovať, že sme dnes nič neurobili.

Obavy, že bude už len horšie

Každý človek sa najviac bojí zmeny vtedy, keď ju nevyhnutne potrebuje.

Zmien sa bojíme všetci, pretože so sebou nesú neistotu, neznámo a zmenu zaužívaného. Síce možno neuspokojivého, ale predsa len známeho.

Oproti tomu pôsobí každá zmena odstrašujúco, hoci vieme, že nemáme inú cestu, ak chceme byť šťastní a neľutovať ďalší zabitý deň.

Človek potrebuje zmenu k svojmu rastu, napredovaniu, k tomu, aby neustrnul na jednom mieste, odkiaľ sa už nie je kam posunúť. Aj keď zmenou urobí množstvo chýb, možno ju aj oľutuje, je to vždy lepšie, ako nespraviť celkom nič. A minimálne o jednu cennú skúsenosť tým bude bohatší.

Meniť sa nás núti aj vývoj, napredovanie spoločnosti, nové technológie, ktoré do nášho života prichádzajú. Nech máme titul pred menom i za ním, stále si nemôžeme povedať, že to stačí a už nič viac robiť nemusíme. Úspešní ľudia to pochopili už dávno, vedia, že zmena je život a nová príležitosť rásť a bohatnúť.

Tam, kde jeden vidí problémy, vidia oni svoju šancu. Namiesto prekážok uvažujú o preverení svojich schopností a vedomostí.

Neobviňujme šikovnejších, schopnejších, odvážnejších ľudí, že sa neboja zmien. Nie je to ich vina, že na rozdiel od nás na sebe stále pracujú, vďaka čomu sa posúvajú vpred.

Áno, nikto vás možno nenúti učiť sa nový jazyk, urobiť si online kurz či naučiť sa pracovať s novým počítačovým programom, ale potom sa nečudujte, že iní, ktorí sa to naučiť nebáli, vás nahradia.

Máte právo na svoj strach, aj sa mu môžete naplno poddať a zo strachu nerobiť vôbec nič.

Kto sa však len bojí, ten má strach neustále. A na nič iné mu už čas neostáva. [/sociallocker]

Obrázok zdroj: http://octalysisgroup.com/wp-content/uploads/2015/07/FEAR.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov