Fenomén zdravej stravy „Smoothie“

Fenoménom zdravej stravy v poslednom období sa stala vitamínová a šťavnatá bomba nazývaná „smoothie“.

Veľa ľudí a najmä tých úspešných a bohatých, ktorí sú ostatným na očiach každý deň, sa informujú a prichádzajú s novinkami v oblasti zdravej výživy, ktoré aj propagujú a vďaka ktorým sa udržujú pri plnom zdraví. A tým ich následne skúšame aj my ostatní, ktorí sa necháme nimi a ich životným štýlom do značnej miery ovplyvňovať alebo inšpirovať.

O tom, že je zelenina zdravá a že by mala byť súčasťou nášho jedálnička v surovom stave každý deň, netreba už ani polemizovať. To je fakt. Dá sa povedať, že v dnešnej konzumnej a modernej spoločnosti sa ako-tak zdravý  životný štýl osvojil u väčšiny ľudí, ktorí dbajú na svoje zdravie a snažia sa preň aj niečo urobiť.

Kedysi sme inklinovali k jedeniu zeleninových šalátov, ale väčšinou k teplým vareným jedlám. Dnes dietológovia a ľudia venujúci sa aktívne zdravému životnému štýlu prišli s konzumáciou zeleniny v tekutom stave. Veď už naše mamy a staré mamy nám ako batoľatám pripravovali odšťavenú zeleninu (mrkvu, brokolicu, zemiak a inú) či odšťavené ovocie. Zelené smoothie je doslova podľa viacerých revolúciou vo výžive, pretože je v súčasnosti  hlavnou  zbraňou plnou vitamínov v boji proti obezite a nezdravému životnému štýlu.

No samozrejme sa aj dnes nájdu medzi ľuďmi takí, ktorí  zeleninu buď neobľubujú, alebo im pojem zdravý životný štýl nič nehovorí. Alebo jednoducho nemajú čas sa tejto téme venovať pre svoju zaneprázdnenosť. Je predsa všeobecne známe, že v dnešnom svete si málokto nájde čas na vyváženú stravu. Všetci sa neustále niekam ponáhľajú. A aj keď sa nám na prvý pohľad nezdá, že sme chorí, naznačovať nám to môžu také symptómy, ako nespavosť, problém s kolísavou hmotnosťou, neschopnosť sa koncentrovať či únava alebo dlhodobý stres, v ktorom sa nachádzame. Tieto príznaky nám signalizujú, že nám niečo v našom tele chýba, nejaké živiny. Práve preto ako revolučnú novinku odporúčajú predovšetkým dietológovia zeleninový vitamínový koktail namiešaný z čerstvej zeleniny. Dokonca je na svete už aj kniha, ktorá sa venuje tomuto fenoménu, a k tomu ponúka aj 200 overených receptov na prípravu tohto nápoja.

Obrovským trendom posledných rokov v potravinárstve a v oblasti zdravej výživy je spôsob, ako vyrábať tzv. zelené potraviny. A že ich je dnes na trhu viac ako dosť, o tom sa mnohí presvedčili na vlastné oči. Ale je jedna vec, ktorú im nemôžeme odoprieť, a síce, že pri ich spracovaní sa zachovávajú takmer všetky kľúčové živiny vrátane enzýmov, naviac v koncentrovanej forme. To platí samozrejme pre také produkty, ktoré sú spracovávané šetrným spôsobom pri nízkych teplotách. Fenoménom v rámci tejto kategórie potravín je jednoznačne mladý jačmeň. Ide o takmer superpotravinu vo všetkých smeroch. Pokiaľ je naozaj dobre spracovaný, dokáže nám jeho konzumácia navýšiť antioxidačné kapacity, zlepšiť funkcie imunitného systému, podporiť detoxikáciu organizmu a priniesť mnoho ďalších pozitívnych vlastností. A práve táto potravina by mala byť jedna z kľúčových, ba možno povedať aj nevyhnutných pri výrobe nápoja smoothie. Zvyšuje totiž obsah živín v tomto nápoji a navyše spôsobuje aj to, že na rozdiel od nejakej ovocnej šťavy uspokojí aj požiadavky hladného žalúdka.

V čom tkvejú ďalšie pozitívne účinky tohto zeleného nápoja? Odpoveď znie v spustení  prirodzených mechanizmov čistenia cholesterolu, tuku a toxínov z tela, čím prichádza k zlepšeniu fyzického, ale aj mentálneho a spirituálneho života človeka. Argumentom odborníkov je, že tento nápoj môže byť veľmi užitočným v boji proti epidémiám rôznych zdravotných problémov, a to práve vďaka vyrovnanej diéte bohatej na živiny.

Autorka knihy o smoothie, Victoria Boutenko, prichádza vo svojej knihe s kombináciou správnej výživy a svojich znalostí o tomto nápoji, aby pomohla ľuďom v ich ceste za zdravím. Samozrejme podotýka, že okrem čerstvého ovocia a zeleniny treba dbať aj na pitný režim v podobe čistej vody. Ako sama tvrdí, postoj mnohých ľudí voči tomuto zelenému nápoju bol najprv negatívny. Pociťovali na prvý pohľad nechuť, nedôveru, by až odpor. Ale po ochutnaní nastala zmena a tieto pocity vystriedali iné. Dnes sa ľudia nevedia doslova nabažiť tohto revolučného zeleného smoothie.

Treba podotknúť, že existuje veľké množstvo receptov na prípravu smoothie, len sama autorka uvádza 200, ktoré v sebe spájajú jednoduchosť (čo sa týka ingrediencií) a rozmanitosť chutí. Za základ tohto zeleného nápoja považuje predovšetkým listovú zeleninu, trocha ovocia a vodu. Toto bežné americké slovo „smoothie“ nemá v slovenskom slovníku cudzích slov ekvivalent, ktorý by ho presne vystihoval. Ide o neologizmus. „Smoothie“ vo všeobecnosti môžeme definovať ako hustý nápoj krémovej konzistencie, urobený z pyré ovocia alebo zeleniny.
A ako to už býva zvykom, my „obyčajní „ ľudia sme sa dozvedeli o existencii tohto nápoja aj vďaka jeho propagácii celebritami, ktoré sa o novinkách zvyčajne dozvedia skôr ako my ostatní. A aké smoothie teda pijú oni? Slávna Jennifer Aniston je známa tým, že sa perfektne stará o svoju postavu aj zdravie, a v tomto smere jej pomáha práve smoothie. Tá ho pije jeden deň v týždni  namiesto jedla. Je to podľa nej očista organizmu, ktorá dokáže skvele naštartovať telo pre ďalšie fungovanie. Herečka Gwyneth Paltrow  si tiež dopraje diétne smoothie, ktoré preferuje ako doplnok stravy popri joge, ktorú cvičí. Jednou z ďalších propagátoriek tohto nápoja je aj modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteley. Tá nedá dopustiť na zelené smoothie, ktorého hlavnou prísadou je špenát, ktorý má skvelé detoxikačné účinky, vysoký obsah vitamínov B a železa.

Ak ste sa rozhodli po prečítaní tohto článku, že si aj vy vyskúšate namixovať vlastné smoothie, neváhajte a urobte to. Môžete len získať.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov