Niektorí ľudia sú prirodzene sebavedomí a všetko im ide akosi ľahšie. S úsmevom a šarmom zvládajú častokrát aj to, čo by iných už dávno zrazilo na kolená. Ako to robia, že o sebe nepochybujú a neboja sa ísť za svojimi snami a dosahujú úspechy, o akých ľudia s nedostatkom sebadôvery ani len nesnívajú?
Ak aj vy patríte k tým menej šťastným, čo si príliš neveria a stále o sebe pochybujete, prečítajte si 7 rád, ako získať chýbajúce sebavedomie a s ním aj šťastnejší a vyrovnanejší život.
Čítajte a konečne si začnite veriť!
Ešte pred začatím budovania si vlastného sebavedomia je potrebné si mnoho vecí ujasniť.
Ako na tom teda ste? Prečo si neveríte a pochybujete o sebe?
Najväčšou devízou ľudí, ktorí si zdravo veria, je to, že sa poznajú, svoje klady aj menej silné stránky. Avšak zásadný rozdiel medzi nimi a tým nesebavedomým zvyškom je, že oni sa majú radi jednoducho takí, akí sú. Svoje silné vlastnosti vedia využiť, ako sa len dá a svoje negatíva, o ktorých pravdaže vedia, jednoducho príliš nerozoberajú.
Na čo aj, veď nikto nie je dokonalý, každý je iný, jedinečný a to je jeho najväčšia prednosť. A práve toho sú si sebavedomí jedinci vedomí.
Pokojne si spíšte aj zoznam vecí, v ktorých ste dobrí či ktoré sa vám v živote podarili. Uvidíte, že vaše úspechy zobrazené čierne na bielom vám pomôžu si uvedomiť, koľko úspechov už máte za sebou a koľko, vďaka svojim nedoceneným schopnostiam, ešte pred sebou.
Nie vždy je po ruke niekto, kto nás ocení, to však neznamená, že nestojíme za pochvalu. Síce samochvála trošku smrdí, ale z času na čas neuškodí sám sebe pripomenúť, aký ste úžasný a originálny.
Aj tí najsebavedomejší ľudia sa v kútiku duše niekedy báli, ich prednosťou však je, že svoj strach nedávajú najavo a túžba sám seba prekonať a dokázať sebe i ostatným, že za niečo stoja, je silnejšia ako vlastný strach. Práve odhodlanie a uvedomenie si svojej omylnosti, ako aj omylnosti nás všetkých, veľmi pomáha pri prekonávaní strachu a neistoty. Každý o sebe niekedy pochybuje, je to ľudské, len niektorí to vedia rýchlejšie a úspešnejšie prekonať. Buďte konečne aj vy tými, čo sa nepoddajú obavám a nebojte sa riskovať. Risk je vážne často aj zisk, minimálne ďalšej cennej skúsenosti.
Sami seba zhadzujete a hovoríte o sebe príliš sebakriticky? Myslíte, že toto je cesta, ako v ostatných vzbudíte dôveru vo vás? Veď, ak sa vy sami nemáte radi, môžete mať radi aj niekoho iného? A to asi ľudí dosť odradí, tá vaša neschopnosť pozitívnych citov, nemyslíte? Je síce v poriadku, že vnímate svoj trochu väčší nos aj neschopnosť naučiť sa cudzie jazyky, ale prečo sa sústredíte len na to zlé, na to, v čom nevynikáte? Radšej sa zamerajte na veci, ktoré dokážete. Vie vari vaša krásna susedka tak dobre piecť ako vy? Alebo vaša lingvisticky nadaná sestra, ona to predsa vôbec nevie s deťmi a vás milujú všetky, nielen tie vaše! Vyťažte z toho a majte sa radi, pretože za to stojíte!
Tie sú totiž ľahšie a rýchlejšie dosiahnuteľnejšie, a teda vás každý takýto malý úspech príjemne povzbudí a pomaly, s rastúcou sebadôverou, budete získavať aj odvahu na smelšie plány. Nič tak neohrozí a nenabúra krehké sebavedomie, ako neúspech. Preto opatrne a radšej pomalšie. Tak zájdete istotne ďalej.
Vybudovať si stabilné, pevné sebavedomie vôbec nie je jednoduchý ani krátky proces. Je to celoživotný boj, odvaha mať sám seba rád a rešpektovať sa taký, aký som. Taktiež sa neporovnávať s ostatnými a neznižovať sa zbytočne vo svojich pochybujúcich očiach tým, že si všímam pozitíva iných a svoje nedostatky. Nikto nie je perfektný, len to vie lepšie či horšie skryť. Avšak cestou nie je ani prehnaná spokojnosť so sebou, s dosiahnutými úspechmi a uspokojenie sa s tým, čo sa vám už podarilo. Vždy je kam sa posunúť, na to nezabúdajte.
Umenie byť sebavedomým, vyrovnaným človekom, ktorý iným nezávidí a dopraje sebe aj druhým, je tiež nehanbiť sa priznať, že mu niečo nejde či požiadať o pomoc. Či už ide o pomoc psychológa alebo len o obyčajnú kamarátsku radu, každý sa sem tam potrebuje poradiť či vyrozprávať.
Netreba si však mýliť sebavedomie s aroganciou, tá totiž dokáže v medziľudských vzťahoch narobiť poriadnu šarapatu. Je rozdiel, či ste zdravo asertívny, vedomý si svojich pozitív, no zároveň rešpektujete aj názory a schopnosti ostatných, alebo si za každú cenu presadzujete len svoj názor a názory ostatných vás vôbec nezaujímajú. Dajte si preto pozor, aby vám vaše novozískané sebavedomie neprerástlo cez hlavu a nestala sa z vás drzá, nafúkaná osoba!
Zdroj: peterbetyar.com, Obrázok: https://www.pexels.com