Pracovná motivácia – Nájdite ju sami v sebe

Ak chcete uspieť v čomkoľvek, či už ide o prácu, vlastné podnikanie alebo inú činnosť, v ktorej túžite vyniknúť, bez odhodlania a trpezlivosti to jednoducho nejde.

Pri všetkom je totiž nevyhnutné, aby sme zo seba vydolovali to najlepšie a pracovali naplno.

To však mnohokrát nie je také ľahké, ako sa môže zdať.

Ako v sebe objaviť stratenú chuť a motiváciu byť úspešný?

Zopár tipov, ako na to…

Štart je najdôležitejší

Nie nadarmo sa zvykne hovoriť, že ako deň začneme, taký ho aj budeme mať.

A skutočne to platí, nielen čo sa dňa týka, môžeme to preniesť na celý pracovný týždeň, nový mesiac, naštartovanie sa po dlhšej dovolenke či pracovnej odmlke.

Spôsob, ako sa naladíte hneď na úvod dňa, je totiž rozhodujúci a ovplyvní všetko, čo bude nasledovať.

Keď sa teda už zrána, hneď po prebudení, pozitívne nastavíte, je veľký predpoklad, že máte pred sebou minimálne úspešný deň.

Vstávajte preto radšej skôr, ako na posledné, už trikrát prestavené zvonenie budíka. Ani päť, ani desať minút ranného spánku navyše vám totiž nedodá toľko energie, ako ranný doping v podobe cvičenia, dobrých raňajok, a najmä dostatku času na všetko.

Namiesto vypitia kávy na jeden hlt, jednou nohou vo dverách, pričom nervózne zahliadate na hodinky, lebo nič nestíhate, sa skúste ráno zobudiť o čosi skôr (možno aj za cenu, že si pôjdete večer ľahnúť už pred polnocou), v pokoji si zalejte čaj, pripravte niečo výdatné pod zub a ak stíhate, skúste si aj trochu zacvičiť. Ideálna je trebárs jóga alebo ranný beh, to vás zaručene dobije tou správnou energiou.

Rovnako, ako je dôležité sa naštartovať fyzicky, pripravte aj svoju myseľ na deň, ktorý máte pred sebou. Práve pri pojedaní skvelých raňajok, ktoré ste si v pokoji pripravili, skúste namiesto hľadenia do monitoru iba premýšľať. O tom, čo všetko máte dnes pred sebou, rozplánovať si úlohy, aby ste po príchode do práce hneď vedeli, do čoho sa pustíte.

Verte, že takto budete lepšie pripravení aj naladení na zdolávanie prekážok a pracovných povinností počas celého dňa.

Buďte pozitívni

Tak, ako ste sa už ráno, ešte doma pozitívne naladili na celý deň, optimizmus nestrácajte ani v práci.

Jedným z významných faktorov, ktoré vám dokážu odobrať motiváciu aj chuť do práce, je totiž negatívne prostredie. A častokrát je práve na nás, akú energiu z prostredia dostávame.

Pravdaže, ak ste obklopení ľuďmi, ktorí nevidia nič, len problémy a stále sa na niečo sťažujú, je viac než isté, že skôr či neskôr tento postoj ovplyvní aj vás.

A máte pravdu, v danom prípade je zložité zachovať si pozitívne myslenie.

Nemožno sa však len vyhovárať na druhých, preto vyskúšajte prvotný impulz vyslať vy.

Jednoducho si povedzte, že dnes sa budete len usmievať, na všetkých a bez ohľadu na okolnosti. Čo myslíte, ako dlho sa na vás vydržia kolegovia mračiť?

Pracujeme aj kvôli peniazom

Možno ste sa práve pousmiali, že prečo iné, ak nie pre peniaze by sme asi chodili dennodenne do práce?

Hoci je to tak a pre väčšinu z nás sú skutočne práce financie tou najväčšou motiváciou pracovať, často na to, čo všetko sme už v práci dosiahli aj koľko zarobíme, zabúdame. A tiež nám akosi uniká, pri všetkej tej nespokojnosti s platom a pracovným prostredím, čo sme si už za zarobené peniaze mohli kúpiť a dovoliť.

Máte nové auto, žijete v peknom byte, našetrili ste si na vysnívanú dovolenku?

Áno, nebolo to jednoduché a možno by to mohlo byť aj lepšie, ale toto už máte a rozhodne to nie je málo.

Pripomeňte si preto občas, čo všetko sa vďaka zárobku dá získať.

Trochu si zasúťažte

Keď nič z predošlých rád nezabralo, čo tak dať si menšiu motivačnú konfrontáciu?

Vyburcujte v sebe prirodzenú súťaživosť a porovnávajte sa s inými. Aj nedostatky, ktoré sa tým ukážu a túžba byť lepší vám môžu pomôcť naštartovať vašu stratenú motiváciu.

Buďte na seba hrdí

Nepodceňujte sa a sami sebe pripomínajte, čo všetko ste už dosiahli. Rátajú sa aj zdanlivé neúspechy i pochybenia, aj tie vás predsa mnohému naučili a vďaka nim ste teraz tam, kde ste.

Ak si toto zhrnutie doterajších životných úspechov a poučení spravíte pravidelne, aj to vás vyburcuje k ešte väčším výkonom a navráti stratenú motiváciu.

Držíme prsty.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov