Preneste zodpovednosť na svojich podriadených – zvýšite tým ich výkon

Byť na jednej strane šéfom, ktorý nikomu nedôveruje, a tak si radšej všetko spraví sám alebo na druhej strane je dôverčivý až príliš, čím ohrozuje seba aj celú firmu, nie je dobré.

Ani pre nadriadeného, ani pre jeho zamestnancov, a už vonkoncom nie pre samotnú spoločnosť.

Ako totiž ukazujú štatistiky aj reálna prax skutočne existuje hranica, po ktorú je prerozdelenie úloh účinné a kedy už nie.

Neefektívne delegovanie

Strední aj vrcholoví manažéri nie sú dobrými lídrami vtedy, keď delegujú prácu a kompetencie neefektívne. Nejde teda ani tak o to, či je to viac alebo menej, pretože všetko závisí od danej spoločnosti a je to nanajvýš individuálne.

Vlastnosťou dobrého šéfa by malo byť okrem iného aj rozpoznanie, v čom jeho podriadení vynikajú, rovnako tak poznať aj ich slabšie stránky a na základe toho k nim aj pristupovať a zadeľovať im úlohy.

Efektívne delegovanie právomocí totiž nešetrí iba čas, ale sa ním aj zvyšuje výkon celého tímu.

Manažérov z celého sveta na to aj na iné riziká spojené s vedúcim postom upozorňuje popredný tréner svetových lídrov Marshall Goldsmith, ktorý začiatkom decembra zavíta aj do našej metropoly.

„Neadekvátne delegovanie kompetencií dokáže narobiť viac škody ako osohu,“ presviedča Marshall Goldsmith, za ktorého hovoria cenné skúsenosti získané počas rokov prednášania a koučovania lídrov veľkých spoločností.

M. Goldsmith preto každému manažérovi radí, aby si s podriadenými prešiel zoznam ich kompetencií, nech sú obe strany spokojné a stotožnené s právomocami, ktoré v danej firme majú.

Je presvedčený o tom, že iba dostatočnou komunikáciou vo firme – medzi zamestnancami a ich nadriadeným, je možné vyhnúť sa chybám a zbytočným stratám.

Prehnaná dôverčivosť v niekoho nepodložené schopnosti sa tu totiž nevypláca a je pre každú spoločnosť priveľkým rizikom, rovnako však neopodstatnená nedôvera vo svojich podriadených, ktorí, ak nedostanú príležitosť ukázať, čo v nich je, strácajú motiváciu a chuť naplno pracovať pre tím, pre celú firmu.

Skutočne sa oplatí brať slová a rady tohto pána vážne, o čom sa už presvedčil nejeden top manažér.

Byť pripravený

Marshall Goldsmith uvádza päť základných znakov a vlastností, ktorými by mal podľa neho dobrý líder určite disponovať.

Ide o:

1. globálny pohľad na biznis

2. schopnosť oceniť rozdielnosť kultúr

3. rozhľad v oblasti informačných technológií

4. schopnosť vytvárať zmysluplné partnerstvá

5. pripravenosť delegovať moc, a tak sa podeliť o vedenie

Kto je Marshall Goldsmith?

Dr. Marshall Goldsmith je celosvetovo uznávaným menom v oblasti pomoci manažérom a svetovým lídrom pri dosahovaní pozitívnych, najmä však perspektívnych zmien v ich manažérskom správaní a vedení pracovných tímov.

Zopár zaujímavých faktov o ňom a jeho profesionálnom živote:

  • Je najlepšie hodnoteným výkonným koučom za posledné štyri roky podľa rebríčka Thinkers50.
  • Počas svojej dlhoročnej praxe pracoval s viac ako stopäťdesiatimi generálnymi riaditeľmi a ich manažérskymi skupinami.
  • V oblasti vodcovstva školí firmy a koučuje významných manažérov z rebríčka sto najväčších svetových spoločností podľa časopisu Fortune.
  • V súčasnosti učí na Dartmouth College Tuck School of Business.
  • Pravidelne prednáša na mnohých popredných univerzitách po celom svete.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použié iba pre účely spracovania tohoto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov